KONTRAST A A A

MADAME PYLINSKA I SEKRET CHOPINA

MADAME PYLINSKA I SEKRET CHOPINA
To będzie wyjątkowa realizacja. Na cztery dni scena Teatru Osterwy zamieni się w plan filmowy.

Zjadą się do nas znani nam ze srebrnego ekranu artyści: Joanna Żółkowska, Kacper Kuszewski, Paulina Holtz i Lena Ledoff , a wszystko po ty, by zrealizować tutaj w Gorzowie spektakl pt. „Madame Pylinska i sekret Chopina” 

Młody Eryk pokochał muzykę, gdy usłyszał Chopina. Chciał grać utwory swojego mistrza. Lecz jego interpretacjom ciągle coś brakowało. Wszystko zmieniło się, gdy rozpoczął lekcje u Profesor Pylińskiej. Madame wysłała go do parku, by słuchał odgłosów natury. By szukał prawdy w przyrodzie. Poleciła też Erykowi uprawiać miłość, zanim zasiądzie do fortepianu. Bo tylko prawdziwe uczucie może stworzyć  z niego artystę. Lekcje u Madame nauczyły bohatera autentycznych emocji, intymnego szeptu, szczerości uczuć i wrażliwości. Pasowały go na artystę.

To spektakl o tym, co w ostatnich czasach tak często zapomniane. O miłości do sztuki. O pasji, która może stworzyć arcydzieła.  O świecie pulsujących  energii, które kształtują artystę. O tym, że kultura to wartość najwyższa. Tak jak muzyka Chopina, która weszła do kanonu arcydzieł światowych. Spektakl będzie miał formę lekką, czasem zabawną, niekiedy nawet komediową. Wyniknie to ze zderzenia dwóch bardzo różnych postaci: młodego adepta pianistyki Eryka i  pryncypialnej Madame Pylińskiej. Osią dramaturgiczną przedstawienia będą utwory Chopina. Usłyszymy fragmenty poloneza, mazurków, sonat, etiud w różnych interpretacjach. Wszystko w ścisłej korespondencji z akcją dramatu – zapowiada reżyser spektaklu Robert Gliński, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, doktor habilitowany sztuki filmowej. W swojej karierze wyreżyserował 12 filmów fabularnych za które otrzymał szereg znaczących nagród.

 Autorem książki na podstawie której powstała sztuka jest Éric-Emmanuel Schmitt jeden z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na 40 języków, a sztuki teatralne wystawiane są w teatrach w 50 krajach świata. Choć jego twórczość bije kolejne rekordy popularności, on sam wciąż pozostaje dość tajemniczą postacią.

Urodził się 28 marca 1960 roku w Sainte-Foy-Lès-Lyon, małym miasteczku u podnóża francuskich Alp. Jako kierunek studiów wybrał filozofię. Po studiach zrobił doktorat i wykładał filozofię na Université de Savoie. Ostatecznie zwrócił się jednak ku literaturze, filozofię traktując raczej jako źródło inspiracji. W jego wizji świata jest mniej więcej tyle miejsca dla rozumu, co dla ducha.

W twórczości Schmitta często powracają najważniejsze tematy egzystencjalne: sens istnienia, miłość, tęsknota, pragnienie. Schmitt stara się mówić również o trudnych przeżyciach, które są – lub kiedyś się staną – udziałem każdego człowieka. Pisze o tym, co trudne, ale jednocześnie dzieli się z czytelnikami swą pogodą ducha i daje nadzieję.

 

Robert Gliński - reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, doktor habilitowany sztuki filmowej. W latach 1989 - 91 członek Komitetu Kinematografii.1979 ukończył reżyserię  na PWSFTViT w Łodzi. Przez kilka lat pracował jako asystent reżysera,  a w 1983 roku nakręcił swój pierwszy film pełnometrażowy Niedzielne igraszki, za który otrzymał szereg znaczących nagród filmowych (w tym trzy nagrody na festiwalu w Mannheim).
W swojej karierze wyreżyserował 12 filmów fabularnych, m.in.: Łabędzi śpiew (nagroda za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagroda Szefa Kinematografii), Wszystko co najważniejsze… (Grand Prix oraz Nagroda Dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Nagroda Pokojowa na Festiwalu Filmowym w Trieście), Matka swojej matki, Kochaj i rób co chcesz, Cześć Tereska (Polska Nagroda Filmowa Orzeł w kategorii najlepszy film, reżyseria, scenariusz, Nagroda Ministra Kultury i Sztuki, Paszport „Polityki”, Złota Kaczka, Złota Taśma, Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego, Grand Prix oraz Nagroda Dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), Wróżby Kumaka (Specjalna Nagroda Jury na festiwalu filmowym w Warnie), Benek, Świnki (Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Nagroda Specjalna Jury na Festiwalu Filmu Europejskiego).

 

W roli madame Pylińskiej wystąpi Joanna Żółkowska , aktorka teatralna i filmowa. Jedna z najbardziej cenionych i popularnych polskich aktorek, która z powodzeniem łączy pracę w teatrze z występami w popularnych serialach i komediach telewizyjnych. Telewidzowie nie wyobrażają sobie „Klanu” bez granej przez nią Surmaczowej. Etatowo zawsze wiązała się z najlepszymi scenami. Na początku ze Starym Teatrem w Krakowie potem z warszawskim Powszechnym i na krótko z Teatrem Narodowym. Gościnnie grywa na Scenie Prezentacje.

 

Kacper Kuszewski wcieli się w postać Eryka. Aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, wokalista. Największą popularność przyniosła mu rola w serialu „M jak miłość”, a także udział w telewizyjnych show „Jak oni śpiewają” i „Taniec z gwiazdami”, którego 13. edycję wygrał w parze z Anną Głogowską. Wszechstronny talent wokalny i aktorski zapewnił mu zwycięstwo w 8. edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo".

 

Paulina Holtz – aktorka teatralna i filmowa. Popularność zdobyła rolą Agnieszki w serialu “Klan”. Na dużym ekranie debiutowała w roli zakonnicy w filmie “Na koniec świata” Magdaleny Łazarkiewicz. Następnie pojawiła się w komedii “Jak to się robi z dziewczynami” w reżyserii Przemysława Angermana.

 

 

 

 

Sztuka jest adaptacją książki "Madame Pylinska i sekret Chopina" Erica Emmanuela Schmitta - adaptacja: Robert Gliński. 

Autor: Eric-Emmanuel Schmitt
Tłumaczenie: Łukasz Müller
Konsultacje: Jan Nowak
Reżyseria i adaptacja: Robert Gliński
Scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska
Konsultacje muzyczne: Lena Ledoff, Paweł Sztompke
Realizacja nagrań: Romuald Liszka

Obsada: Joanna Żółkowska, Paulina Holtz, Lena Ledoff, Kacper Kuszewski

Dofinansowano ze środków Narodowego  Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci

Producent

Producent 

Koproducent

Partnerzy:

  

Tomasz Miłkowski poleca spektakl MADAME PYLINSKA I SEKRET CHOPINA w reżyserii Roberta Glińskiego

 

Galeria

Pozostałe wydarzenia

Promocja książki "Życie niedokończone"

Promocja książki "Życie niedokończone"

Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb

Premiera "Opowieści Wigilijnej"

Premiera "Opowieści Wigilijnej"

„Opowieść WIGILIJNA” wg Charlesa Dickensa w adaptacji i reżyserii Andrzeja Ozgi w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

37. GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

37. GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

Program 37. Gorzowskich Spotkań Teatralnych

Nagrodzeni aktorzy

Nagrodzeni aktorzy

W miniony piątek, 1 października, w Filharmonii Gorzowskiej odbyła się XXII Inauguracja Sezonu Kulturalnego,

SCENA LETNIA 2021

SCENA LETNIA 2021

Gorzowski Festiwal Teatrów Ogródkowych

STANOWISKA MULTIMEDIALNE

STANOWISKA MULTIMEDIALNE

W ramach programu pn. Rozbudowa budynku Teatru wraz z zagospodarowaniem terenu Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. (Etap V),

Teatr na Starym Rynku w ramach wydarzeń Dobry Wieczór Gorzów

Teatr na Starym Rynku w ramach wydarzeń Dobry Wieczór Gorzów

W ramach tegorocznego cyklu "Dobry wieczór Gorzów" Teatr Osterwy przygotował wiele wydarzeń artystycznych.

Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru

Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru

Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa - napisała w orędziu na 60.

ODWOŁANE SPEKTAKLE

ODWOŁANE SPEKTAKLE

Szanowni Państwo!

Witold Andrzejewski – aktor Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Witold Andrzejewski – aktor Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Pod koniec roku 2020 ukazała się monografia Witolda Andrzejewskiego, aktora gorzowskiej sceny w latach 1960-1966. Pomysł napisania książki powstał w  piątą rocznicę śmierci Andrzejewskiego.

Fundusz Wsparcia Kultury

Fundusz Wsparcia Kultury

Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. jest beneficjentem Funduszu Wsparcia Kultury.

FERIE ZIMOWE Z GORZOWSKIM TEATREM

FERIE ZIMOWE Z GORZOWSKIM TEATREM

Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.  zaprasza w czasie ferii – i nie tylko - młodych widzów na kanał You Tube Małej Reduty Osterwy Gorzowskiego Teatru. Kanał stworzony został specjalnie z myślą o naszych najmłodszych odbiorcach.

NOWOROCZNY KONCERT ŻYCZEŃ

NOWOROCZNY KONCERT ŻYCZEŃ

WEŹ UDZIAŁ W NOWOROCZNYM KONCERCIE ŻYCZEŃ ONLINE!

ŚWIECIE NASZ premiera online

ŚWIECIE NASZ premiera online

Gdyby Marek Grechuta żył, 10 grudnia obchodziłby swoje 75-te urodziny....

MIKOŁAJKOWE SPOTKANIA BAŚNIOWE

MIKOŁAJKOWE SPOTKANIA BAŚNIOWE

Mimo, że nie możemy spotkać się w teatrze - nad czym bardzo ubolewamy - nie poddajemy się i chcemy zrobić wszystko, aby grudzień także w tym roku był dla naszych Widzów świąteczny i bajkowy.

SCHOWAĆ W OKU

SCHOWAĆ W OKU

Drogi Herberta i Lutosławskiego krzyżują się w Gorzowie Wielkopolskim.