KONTRAST A A A

Kondycja wyobraźni

Kondycja wyobraźni
Wystawa prac Edwarda Hartwiga w Gorzowie Wielkopolskim

 

 

W sobotę 26 lutego w Teatrze im. Juliusza Osterwy, a także w gorzowskim Salonie Goldenmark ruszyła wystawa „Kondycja wyobraźni. Fotografik – nie fotograf”, prezentująca wyjątkowe prace Edwarda Hartwiga, jednego z najsłynniejszych polskich artystów.

 

Edward Hartwig (1909 – 2003) jest kluczową postacią polskiej historii fotografii XX wieku. Uhonorowany najwyższym tytułem: Honoraire Excellence FIAP, był też laureatem licznych nagród i odznaczeń państwowych, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi czy Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

Dorobku Hartwiga nie da się przyporządkować do jednego określonego stylu czy nurtu. Ponad 70 lat twórczej aktywności pokazały różnorodny charakter dzieł artysty i jego niezwykłą przenikliwość. 

 

- Chciałbym w moich obrazach zawrzeć więcej niż to, co dostrzeże oko poszukujące wizualnej satysfakcji, powinny one jednocześnie apelować do wyobraźni widza, i na swój sposób prowokować – mówił Edward Hartwig dla „Contemporary Photographers” w 1994 roku.

 

W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku jego dzieła przyniosły mu sławę jako fotografa "impresjonisty" i "fotografa mgieł". Realizował zdjęcia w typie piktorialnym, czyli łączył tradycyjne narzędzia fotograficzne ze szlachetnymi technikami ingerowania w obraz. Później zbliżył się do polskiej fotografii ojczystej.

 

W 1960 roku w Warszawie opublikowano słynny album "Fotografika", który określił styl Hartwiga jako wybitnego estety o tradycji malarskiej, a jednocześnie twórcy grafizującego, nawiązującego się do nowoczesnej, abstrakcyjnej, często plakatowej formy. Czasami ocierał się też o surrealistyczne aluzje i ruchy awangardowe. W latach 60-tych wydawnictwo Odeon w Pradze wydało publikację "Edward Hartwig", która udokumentowała jego znaczenie na międzynarodowej scenie artystycznej. 

 

Ciągłe poszukiwania i eksperymenty były wewnętrzną potrzebą artysty, swojego rodzaju imperatywem. W latach 90-tych Hartwig przeszedł, jak sam mówi, fazę "kolorowego zawrotu głowy". Powstały wówczas cykle barwnych, niemal abstrakcyjnych kompozycji, będące zapisem fragmentów miejskiej scenografii. Konfigurując banalne przedmioty codziennego użytku układa je w plastyczne, wręcz malarskie kompozycje, nadając im niezwykłą wyrazistość.

 

Bezustanny proces twórczy, łączony z poszukiwaniami nowych metod technicznych i plastycznego wyrazu utożsamia nazwisko Hartwiga z synonimem "fotografii artystycznej” - fotografiką. Jak pisał Tadeusz Cyprian: „Czym się różni fotografia od fotografiki? (…) jednym zdaniem. Fotografika jest to umiejętność takiego używania fotografii, aby uzyskane za pomocą niej obrazy miały wartość artystyczną”.

 

Wystawa prac Edwarda Hartwiga „Kondycja wyobraźni. Fotografik – nie fotograf” prezentowana jest w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim przy ulicy Teatralnej 9, a także w gorzowskim salonie Goldenmark przy ulicy Chrobrego 37-38. Organizatorem wystawy jest Goldenmark.

 

O firmie

 

Grupa Goldenmark jest liderem dystrybucji złota i srebra lokacyjnego w Polsce. Od 2010 roku firma z dumą nawiązuje do tradycji menniczej Wrocławia, z którego się wywodzi. Dziś trzy filary oferty Goldenmark to złoto (i inne metale szlachetne), diamenty i kolekcje.

 

W ciągu 10 lat działalności firma dostarczyła klientom kilkanaście ton fizycznego złota w postaci monet i sztabek od czołowych światowych producentów. Goldenmark specjalizuje się także w dostarczaniu klientom certyfikowanych diamentów w celach lokacyjnych, ale także w formie najwyższej jakości pierścionków.

 

Trzecim obszarem działalności firmy są unikatowe produkty kolekcjonerskie, takie jak luksusowe wydawnictwa i wyjątkowa sztuka w postaci obrazów, giclee oraz fotografii artystycznej. Goldenmark współpracuje z uznanymi artystami z Polski i Europy.

 

Wszystkie produkty w ofercie firmy charakteryzują się ponadczasowym wymiarem i wspólnie tworzą pełną gamę produktów o walorach lokacyjnych, niezbędnych w budowaniu majątku dla przyszłych pokoleń.

 

Pozostałe wydarzenia

Teatralne A...B...C...

Teatralne A...B...C...

Co i kto skrywa się w teatrze za kulisami?

Album muzyczny "1980-Ty"

Album muzyczny "1980-Ty"

Album muzyczny z utworami z musicalu "1980-Ty"

BASZERT. Dziewczyna z Nowolipek

BASZERT. Dziewczyna z Nowolipek

Monodram w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej-Prorok

Papusza znaczy lalka

Papusza znaczy lalka

Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie sezon artystyczny 2022/23 planuje inaugurować premierą spektaklu "Papusza znaczy lalka"

ARTUR BARCIŚ SHOW

ARTUR BARCIŚ SHOW

Zespół muzyczny: Marek Zalewski /piano/, Mariusz Ambrożuk /akordeon/, Arkadiusz Malinowski /gitara/, Mariusz Lipiński /perkusja/

POD KAŻDYM NIEBEM ŚPIEWAMY O WOLNOŚCI

POD KAŻDYM NIEBEM ŚPIEWAMY O WOLNOŚCI

lwowski Kabaret Artystyczny "Czwarta Rano"

KSIĘŻNICZKA ROSA I KLIMEK

KSIĘŻNICZKA ROSA I KLIMEK

Teatr Katarynka z Warszawy

DYSTANS ALBO WSZYSCY UMRZEMY

DYSTANS ALBO WSZYSCY UMRZEMY

Stand-up muzyczny wykonaniu Dominika Gwit i Jacek Subociałło /pianino/

BETWEEN VOICE & BASS

BETWEEN VOICE & BASS

Zespół muzyczny: Paweł Pańta /kontrabas/, Dorota Piotrowska /perkusja/

SZEWC DRATEWKA

SZEWC DRATEWKA

„Szewc Dratewka” to z humorem opowiedziana historia dzielnego szewca,

ZACZNIJMY JESZCZE RAZ

ZACZNIJMY JESZCZE RAZ

Ona – terapeutka uzdrawiająca związki. On – pacjent rujnujący swoje małżeństwo.

MIŁOŚĆ NA PIĘCIOLINII

MIŁOŚĆ NA PIĘCIOLINII

Piosenka jest najmłodszym dzieckiem literatury.

KOSMICZNI TURYŚCI

KOSMICZNI TURYŚCI

Miłka i jej przyjaciółka dowiedziały się o zakazie podróżowania na Ziemi z powodu pandemii.

M.ZIMIŃSKA

M.ZIMIŃSKA

Dowcipna, utalentowana, czarująca.

SKARB KAPITANA HAKA

SKARB KAPITANA HAKA

Początek XIX wieku. Na redzie niewielkiego portu w Indiach stoi opuszczony galeon. Na pokład statku wchodzi dama z Polski, Wanda Kowalska, pragnąca wynająć go w daleką, pełną tajemnic podróż.

KOBIETA DO ZJEDZENIA

KOBIETA DO ZJEDZENIA

„Kobieta do zjedzenie” to opowieść o największej namiętności świata, czyli o jedzeniu.