KONTRAST A A A

Kondycja wyobraźni

Kondycja wyobraźni
Wystawa prac Edwarda Hartwiga w Gorzowie Wielkopolskim

 

 

W sobotę 26 lutego w Teatrze im. Juliusza Osterwy, a także w gorzowskim Salonie Goldenmark ruszyła wystawa „Kondycja wyobraźni. Fotografik – nie fotograf”, prezentująca wyjątkowe prace Edwarda Hartwiga, jednego z najsłynniejszych polskich artystów.

 

Edward Hartwig (1909 – 2003) jest kluczową postacią polskiej historii fotografii XX wieku. Uhonorowany najwyższym tytułem: Honoraire Excellence FIAP, był też laureatem licznych nagród i odznaczeń państwowych, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi czy Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

Dorobku Hartwiga nie da się przyporządkować do jednego określonego stylu czy nurtu. Ponad 70 lat twórczej aktywności pokazały różnorodny charakter dzieł artysty i jego niezwykłą przenikliwość. 

 

- Chciałbym w moich obrazach zawrzeć więcej niż to, co dostrzeże oko poszukujące wizualnej satysfakcji, powinny one jednocześnie apelować do wyobraźni widza, i na swój sposób prowokować – mówił Edward Hartwig dla „Contemporary Photographers” w 1994 roku.

 

W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku jego dzieła przyniosły mu sławę jako fotografa "impresjonisty" i "fotografa mgieł". Realizował zdjęcia w typie piktorialnym, czyli łączył tradycyjne narzędzia fotograficzne ze szlachetnymi technikami ingerowania w obraz. Później zbliżył się do polskiej fotografii ojczystej.

 

W 1960 roku w Warszawie opublikowano słynny album "Fotografika", który określił styl Hartwiga jako wybitnego estety o tradycji malarskiej, a jednocześnie twórcy grafizującego, nawiązującego się do nowoczesnej, abstrakcyjnej, często plakatowej formy. Czasami ocierał się też o surrealistyczne aluzje i ruchy awangardowe. W latach 60-tych wydawnictwo Odeon w Pradze wydało publikację "Edward Hartwig", która udokumentowała jego znaczenie na międzynarodowej scenie artystycznej. 

 

Ciągłe poszukiwania i eksperymenty były wewnętrzną potrzebą artysty, swojego rodzaju imperatywem. W latach 90-tych Hartwig przeszedł, jak sam mówi, fazę "kolorowego zawrotu głowy". Powstały wówczas cykle barwnych, niemal abstrakcyjnych kompozycji, będące zapisem fragmentów miejskiej scenografii. Konfigurując banalne przedmioty codziennego użytku układa je w plastyczne, wręcz malarskie kompozycje, nadając im niezwykłą wyrazistość.

 

Bezustanny proces twórczy, łączony z poszukiwaniami nowych metod technicznych i plastycznego wyrazu utożsamia nazwisko Hartwiga z synonimem "fotografii artystycznej” - fotografiką. Jak pisał Tadeusz Cyprian: „Czym się różni fotografia od fotografiki? (…) jednym zdaniem. Fotografika jest to umiejętność takiego używania fotografii, aby uzyskane za pomocą niej obrazy miały wartość artystyczną”.

 

Wystawa prac Edwarda Hartwiga „Kondycja wyobraźni. Fotografik – nie fotograf” prezentowana jest w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim przy ulicy Teatralnej 9, a także w gorzowskim salonie Goldenmark przy ulicy Chrobrego 37-38. Organizatorem wystawy jest Goldenmark.

 

O firmie

 

Grupa Goldenmark jest liderem dystrybucji złota i srebra lokacyjnego w Polsce. Od 2010 roku firma z dumą nawiązuje do tradycji menniczej Wrocławia, z którego się wywodzi. Dziś trzy filary oferty Goldenmark to złoto (i inne metale szlachetne), diamenty i kolekcje.

 

W ciągu 10 lat działalności firma dostarczyła klientom kilkanaście ton fizycznego złota w postaci monet i sztabek od czołowych światowych producentów. Goldenmark specjalizuje się także w dostarczaniu klientom certyfikowanych diamentów w celach lokacyjnych, ale także w formie najwyższej jakości pierścionków.

 

Trzecim obszarem działalności firmy są unikatowe produkty kolekcjonerskie, takie jak luksusowe wydawnictwa i wyjątkowa sztuka w postaci obrazów, giclee oraz fotografii artystycznej. Goldenmark współpracuje z uznanymi artystami z Polski i Europy.

 

Wszystkie produkty w ofercie firmy charakteryzują się ponadczasowym wymiarem i wspólnie tworzą pełną gamę produktów o walorach lokacyjnych, niezbędnych w budowaniu majątku dla przyszłych pokoleń.

 

Pozostałe wydarzenia

„Działamy od 30 lat”

„Działamy od 30 lat”

Jubileusz Studia Teatralnego dla Dzieci i Młodzieży odbędzie się 21 maja na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy.

JESTEM CZYSTY

JESTEM CZYSTY

Teatr Mostów zaprasza na spektakl pt. „Jestem czysty”, którego trzykrotna prezentacja zaplanowana jest na 8,9,10 czerwca, na Scenie Kameralnej gorzowskiego teatru o godz. 19.00

WEJŚCIÓWKI NA MAJOWE SPEKTAKLE

WEJŚCIÓWKI NA MAJOWE SPEKTAKLE

"Trzy razy Piaf", "Wierszyki - Wybryki", "1980-Ty", "Tygrys tańczy dla Szu-Hin"

1980. CZAS ZRYWU PATRIOTYCZNEGO

1980. CZAS ZRYWU PATRIOTYCZNEGO

W ramach projektu planujemy pięciokrotną prezentację widowiska muzycznego „1980-TY”  osnutego wokół autentycznych wydarzeń polskiego sierpnia 1980.

KASA TEATRU

KASA TEATRU

Drodzy Widzowie,

WIOSENNE WARSZTATY DLA GOŚCI Z UKRAINY

WIOSENNE WARSZTATY DLA GOŚCI Z UKRAINY

W poniedziałek, 11 kwietnia gorzowski teatr zaprasza ukraińskie dzieci wraz z rodzicami na „Wiosenne warsztaty teatralne”.

Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru

Szanowni Państwo!

Ukraina jest kobietą

Ukraina jest kobietą

Czytanie prformatywne sztuki Pavlo Arje "Chwała bohaterom"

Promocja książki "Życie niedokończone"

Promocja książki "Życie niedokończone"

Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb

Premiera "Opowieści Wigilijnej"

Premiera "Opowieści Wigilijnej"

„Opowieść WIGILIJNA” wg Charlesa Dickensa w adaptacji i reżyserii Andrzeja Ozgi w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Nagrodzeni aktorzy

Nagrodzeni aktorzy

W miniony piątek, 1 października, w Filharmonii Gorzowskiej odbyła się XXII Inauguracja Sezonu Kulturalnego,

STANOWISKA MULTIMEDIALNE

STANOWISKA MULTIMEDIALNE

W ramach programu pn. Rozbudowa budynku Teatru wraz z zagospodarowaniem terenu Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. (Etap V),

Witold Andrzejewski – aktor Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Witold Andrzejewski – aktor Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Pod koniec roku 2020 ukazała się monografia Witolda Andrzejewskiego, aktora gorzowskiej sceny w latach 1960-1966. Pomysł napisania książki powstał w  piątą rocznicę śmierci Andrzejewskiego.

Fundusz Wsparcia Kultury

Fundusz Wsparcia Kultury

Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. jest beneficjentem Funduszu Wsparcia Kultury.

ŚWIECIE NASZ premiera online

ŚWIECIE NASZ premiera online

Gdyby Marek Grechuta żył, 10 grudnia obchodziłby swoje 75-te urodziny....

SCHOWAĆ W OKU

SCHOWAĆ W OKU

Drogi Herberta i Lutosławskiego krzyżują się w Gorzowie Wielkopolskim.