KONTRAST A A A

Kondycja wyobraźni

Kondycja wyobraźni
Wystawa prac Edwarda Hartwiga w Gorzowie Wielkopolskim

 

 

W sobotę 26 lutego w Teatrze im. Juliusza Osterwy, a także w gorzowskim Salonie Goldenmark ruszyła wystawa „Kondycja wyobraźni. Fotografik – nie fotograf”, prezentująca wyjątkowe prace Edwarda Hartwiga, jednego z najsłynniejszych polskich artystów.

 

Edward Hartwig (1909 – 2003) jest kluczową postacią polskiej historii fotografii XX wieku. Uhonorowany najwyższym tytułem: Honoraire Excellence FIAP, był też laureatem licznych nagród i odznaczeń państwowych, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi czy Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

Dorobku Hartwiga nie da się przyporządkować do jednego określonego stylu czy nurtu. Ponad 70 lat twórczej aktywności pokazały różnorodny charakter dzieł artysty i jego niezwykłą przenikliwość. 

 

- Chciałbym w moich obrazach zawrzeć więcej niż to, co dostrzeże oko poszukujące wizualnej satysfakcji, powinny one jednocześnie apelować do wyobraźni widza, i na swój sposób prowokować – mówił Edward Hartwig dla „Contemporary Photographers” w 1994 roku.

 

W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku jego dzieła przyniosły mu sławę jako fotografa "impresjonisty" i "fotografa mgieł". Realizował zdjęcia w typie piktorialnym, czyli łączył tradycyjne narzędzia fotograficzne ze szlachetnymi technikami ingerowania w obraz. Później zbliżył się do polskiej fotografii ojczystej.

 

W 1960 roku w Warszawie opublikowano słynny album "Fotografika", który określił styl Hartwiga jako wybitnego estety o tradycji malarskiej, a jednocześnie twórcy grafizującego, nawiązującego się do nowoczesnej, abstrakcyjnej, często plakatowej formy. Czasami ocierał się też o surrealistyczne aluzje i ruchy awangardowe. W latach 60-tych wydawnictwo Odeon w Pradze wydało publikację "Edward Hartwig", która udokumentowała jego znaczenie na międzynarodowej scenie artystycznej. 

 

Ciągłe poszukiwania i eksperymenty były wewnętrzną potrzebą artysty, swojego rodzaju imperatywem. W latach 90-tych Hartwig przeszedł, jak sam mówi, fazę "kolorowego zawrotu głowy". Powstały wówczas cykle barwnych, niemal abstrakcyjnych kompozycji, będące zapisem fragmentów miejskiej scenografii. Konfigurując banalne przedmioty codziennego użytku układa je w plastyczne, wręcz malarskie kompozycje, nadając im niezwykłą wyrazistość.

 

Bezustanny proces twórczy, łączony z poszukiwaniami nowych metod technicznych i plastycznego wyrazu utożsamia nazwisko Hartwiga z synonimem "fotografii artystycznej” - fotografiką. Jak pisał Tadeusz Cyprian: „Czym się różni fotografia od fotografiki? (…) jednym zdaniem. Fotografika jest to umiejętność takiego używania fotografii, aby uzyskane za pomocą niej obrazy miały wartość artystyczną”.

 

Wystawa prac Edwarda Hartwiga „Kondycja wyobraźni. Fotografik – nie fotograf” prezentowana jest w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim przy ulicy Teatralnej 9, a także w gorzowskim salonie Goldenmark przy ulicy Chrobrego 37-38. Organizatorem wystawy jest Goldenmark.

 

O firmie

 

Grupa Goldenmark jest liderem dystrybucji złota i srebra lokacyjnego w Polsce. Od 2010 roku firma z dumą nawiązuje do tradycji menniczej Wrocławia, z którego się wywodzi. Dziś trzy filary oferty Goldenmark to złoto (i inne metale szlachetne), diamenty i kolekcje.

 

W ciągu 10 lat działalności firma dostarczyła klientom kilkanaście ton fizycznego złota w postaci monet i sztabek od czołowych światowych producentów. Goldenmark specjalizuje się także w dostarczaniu klientom certyfikowanych diamentów w celach lokacyjnych, ale także w formie najwyższej jakości pierścionków.

 

Trzecim obszarem działalności firmy są unikatowe produkty kolekcjonerskie, takie jak luksusowe wydawnictwa i wyjątkowa sztuka w postaci obrazów, giclee oraz fotografii artystycznej. Goldenmark współpracuje z uznanymi artystami z Polski i Europy.

 

Wszystkie produkty w ofercie firmy charakteryzują się ponadczasowym wymiarem i wspólnie tworzą pełną gamę produktów o walorach lokacyjnych, niezbędnych w budowaniu majątku dla przyszłych pokoleń.

 

Pozostałe wydarzenia

39. GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

39. GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

Przedstawiamy Państwu program 39. Gorzowskich Spotkań Teatralnych.

Bal u Stefanii

Bal u Stefanii

Z okazji przydającego we wrześniu Światowego Dnia Nosorożca Miasto Gorzów wspólnie z Teatrem im. Juliusza Osterwy ponownie zapraszają na wyjątkowy Bal u Stefanii.

Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie

Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie

To kolejna premiera tego sezonu w gorzowskim teatrze.

Inauguracja sezonu

Inauguracja sezonu

Premierą farsy Dereka Benfielda Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. inauguruje sezon artystyczny

LATO W TEATRZE

LATO W TEATRZE

W sierpniu wraca do naszego teatru Lato w teatrze, które w tym roku organizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Widzów Gorzowskiego Teatru.

Finał sezonu artystycznego  z „Juliuszem” dla najpopularniejszego aktora

Finał sezonu artystycznego  z „Juliuszem” dla najpopularniejszego aktora

Sezon artystyczny w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim wieńczy uroczysta gala,

Finał konkursu „Młody Krytyk Teatralny”

Finał konkursu „Młody Krytyk Teatralny”

Konkurs na recenzję spektaklu Teatru im. Juliusza Osterwy  w Gorzowie Wielkopolskim "Zemsta" w reż. A. Ozgi został rozstrzygnięty.

SCENA LETNIA 2023

SCENA LETNIA 2023

XXI GORZOWSKI FESTIWAL TEATRÓW OGRÓDKOWYCH

Współpraca popłaca

Współpraca popłaca

Jak niewiele czasu potrzeba, by stworzyć coś pięknego i wyposażyć dzieci w niezapomniane wspomnienia.

Pchła Szachrajka - premiera

Pchła Szachrajka - premiera

3 czerwca premiera sztuki pt. "Pchła Szachrajka" autorstwa Jana Brzechwy

Premiera "Chodź na słówko"

Premiera "Chodź na słówko"

13 maja premiera sztuki Maliny Prześlugi "Chodź na słówko" w reż. Jerzego Moszkowicza

Schować w oku

Schować w oku

"Schować w oku - Gorzowskie obchody. Międzynarodowego Dnia Tańca"

Miasto Mieszkańcom

Miasto Mieszkańcom

2 i 3 maja o godz. 17.00 zagramy dla Państwa spektakl pt. "Balladyna" w reż. Pawła Paszty. Wydarzenia prezentowane będą w ramach finansowanej z budżetu miasta Gorzowa akcji Miasto Mieszkańcom.

Kasa teatru

Kasa teatru

Szanowni Państwo!

SCHOWAĆ W OKU

SCHOWAĆ W OKU

"Schować w oku - Gorzowskie obchody. Międzynarodowego Dnia Tańca"

Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2023

Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2023

International Theatre Institute ITI - World Organization for the Performing Arts ogłasza Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2023 (27 marca). Jego autorką w tym roku jest egipska aktorka Samiha Ayoub.