Zbigniew Herbert był w latach 1965/66 kierownikiem literackim w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, podczas gdy reżyserem tej placówki był Tadeusz Byrski. Ten ostatni zamówił w 1959 roku u Witolda Lutosławskiego napisanie partytury do sztuki Alfreda de Musset'a: "Nie igra się z miłością". Zapomniany utwór został odkryty w 2013 roku. Spotkanie Herberta i Lutosławskiego "w pół drogi" stanowi ciekawy motyw z artystycznego punktu widzenia.
Tutaj swój początek ma autorski projekt artystyczny Bartosza Bandury pod nazwą "Schować w oku". Projekt ten to próba konstrukcji świata pełnego cielesności, a zapisanego między słowem i dźwiękiem. To próba kreacji obrazu przepełnionego ruchem. Punktem wyjścia są hasła, "słowa-klucze", zaczerpnięte z poezji Zbigniewa Herberta. Równie ważną częścią składową jest muzyka Witolda Lutosławskiego. Trzymiesięczna praca warsztatowa to przede wszystkim nauka technik tańca oraz form teatru tańca. Uczestnicy poznawali wybrane zagadnienia z zakresu ruchu, technik tańca, kompozycji, jak i pracowali z tekstem. "Schować w oku" to próba reinterpretacji poezji Herberta oraz muzyki Lutosławskiego poprzez intermedialne działania artystyczne i przestrzenne myślenie obrazami. Problem tożsamości (lub jej braku), fundament jednostki życia czy zagubienie współczesnego człowieka we wszelkich możliwych dążeniach to motywy przewodnie projektu. Problem samodzielności w świecie dążącego do nijakości stanowi idealny punkt wyjścia bezpośrednio do działań ruchowych. Podstawowym założeniem całego przedsięwzięcia był dostęp dla lokalnej społeczności do sztuki teatru ruchu, teatru fizycznego, plastycznego i teatru tańca, gdzie ciało stanowiło punkt wyjścia do działań. Efektem pracy jest przedstawienie teatralne, którego premiera odbędzie się w styczniu 2021.
Projekt zrealizowano w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020.
fot.: G. Mielczarek
FERIE ZIMOWE Z GORZOWSKIM TEATREM
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. zaprasza w czasie ferii – i nie tylko - młodych widzów na kanał You Tube Małej Reduty Osterwy Gorzowskiego Teatru. Kanał stworzony został specjalnie z myślą o naszych najmłodszych odbiorcach.
NOWOROCZNY KONCERT ŻYCZEŃ
WEŹ UDZIAŁ W NOWOROCZNYM KONCERCIE ŻYCZEŃ ONLINE!
ŚWIECIE NASZ premiera online
Gdyby Marek Grechuta żył, 10 grudnia obchodziłby swoje 75-te urodziny....
MIKOŁAJKOWE SPOTKANIA BAŚNIOWE
Mimo, że nie możemy spotkać się w teatrze - nad czym bardzo ubolewamy - nie poddajemy się i chcemy zrobić wszystko, aby grudzień także w tym roku był dla naszych Widzów świąteczny i bajkowy.
Narodowe Święto Niepodległości
Szanowni Widzowie! Pandemia po raz kolejny pokrzyżowała nasze plany repertuarowe
MAŁA REDUTA OSTERWY
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. znalazł się na liście beneficjentów, którzy otrzymali dotację z Narodowego Centrum Kultury w ramach działań Kultura w sieci.
37.Gorzowskie Spotkania Teatralne - odwołane
Szanowni Państwo, w związku z sytuacją epidemiczną i wprowadzanymi obostrzeniami sanitarnymi podjęliśmy decyzję o odwołaniu 37. Gorzowskich Spotkań Teatralnych.
MADAME PYLINSKA I SEKRET CHOPINA
To będzie wyjątkowa realizacja. Na cztery dni scena Teatru Osterwy zamieni się w plan filmowy.
NOCNY SZLAK KULTURALNY 2020
Koncert w wykonaniu aktorów gorzowskiego teatru: Anny Łaniewskiej, Joanny Rossy, Justyny Jeleń i Janka Mierzyńskiego podczas Nocnego Szlaku Kulturalnego….
MIEJSKA KAMPANIA PROFILAKTYCZNA 2020
Miejska Kampania Profilaktyczna skierowana jest do młodzieży oraz ich opiekunów i ma na celu promowanie życia kreatywnego i wolnego od nałogów.
SCENA LETNIA 2020
Gorzowski Festiwal Teatrów Ogródkowych
CZEGO NIE WIDAĆ, CZYLI MOJE SERCE W TEATRZE
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. kończy sezon artystyczny premierą filmu „Czego nie widać, czyli moje serce w teatrze”.
TYMCZASOWE ZASADY FUNKCJONOWANIA NA TERENIE TEATRU
W związku ze wznowieniem 6 czerwca 2020 r. działalności Teatru im. J. Osterwy Gorzowie Wlkp. w okresie pandemii, zobowiązani jesteśmy do przestrzegania wytycznych nałożonych nam przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
TEATRALNE WARSZTATY DLA DZIECKA, MAMY I TATY
Cykl 10 tematycznych warsztatów teatralnych poprowadzonych przez dwie aktorki gorzowskiego teatru: Kamilę Pietrzak – Polakiewicz oraz Karolinę Miłkowską – Prorok, na które zaprosiliśmy dzieci w wieku 3-9 lat wraz z rodzicami/opiekunami.
TERAPIA TEATREM
Warsztaty z emisji głosu, ćwiczenia oddechowe, wizyta w pracowniach (m.in. perukarskiej, fryzjerskiej czy stolarskiej)