SCENA LETNIA 2022

20 lat Sceny Letniej w Gorzowie Wlkp.

Już od 20 lat Scena Letnia w Gorzowie Wlkp. budzi ogromne zainteresowanie i przyciąga niezliczone rzesze fanów. Tradycją stało się, że w lipcowe weekendy na deskach historycznego Teatru Letniego pojawiają się znane postaci nie tylko polskiej sceny artystycznej.

Unikatowy budynek Teatru Letniego zbudowany został w 1886 r. wg projektu mistrza ciesielskiego W. Arendta, mieszkającego w pobliżu teatru „zimowego”. Już wtedy obiekt składał się z murowanej sceny i drewnianego zadaszenia tworzącego widownię. Pod dachem stały stoliki i krzesła, a ściany po obu stronach sceny ozdobiono widocznymi do dziś freskami przedstawiającymi ogromne kandelabry.

W 1925 r. letni teatr przestał funkcjonować. Drewnianą widownię obito deskami, tworząc tym samym pomieszczenie magazynowe dla rekwizytów. Wojnę udało jej się przetrwać w stanie nienaruszonym. W 1982 r. urządzono tu malarnię, a cztery lata później w wyniku kontroli ppoż. – konstrukcję rozebrano.

W 2003 r. dyrektor Jan Tomaszewicz postanowił reaktywować teatr ogródkowy. Jego inicjatywa od razu zyskała sobie uznanie widzów. Już w pierwszym roku swojego istnienia na Scenie Letniej pojawili się znani polscy aktorzy z samodzielnymi prezentacjami. Były także przedstawienia z udziałem gorzowskich aktorów. Oferta taka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Od tego czasu z roku na rok przybywa ich coraz więcej, tym bardziej, że wstęp na wszystkie przedstawienia jest bezpłatny. Przez ten okres scena przeszła gruntowną metamorfozę, zaczynając od zabytkowego budynku po infrastrukturę wokół teatru. Jednak to nie koniec marzeń dyrektora Tomaszewicza - jeżeli los pozwoli i okoliczności będą przychylne, chciałbym przywrócić drewnianą zabudowę zadaszenia widowni – mówi dyrektor.

Tegoroczna scena zapowiada się wyjątkowo. Aby uświetnić jubileuszową edycję dyrektor Tomaszewicz postanowił zaprosić artystów, którzy gościli w minionych latach na scenie, a będą to znakomite nazwiska: Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Krzysztof Daukszewicz, Tomasz Stockinger, Andrzej Poniedzielski, Ewa Kuklińska czy Artur Barciś.

    

  

Program Sceny Letniej 2022

24 czerwca, godz. 19.00 „Kochać” – spektakl muzyczny w wykonaniu gorzowskich i lwowskich aktorów

Podróż w szalone i jednocześnie nostalgiczne lata 60. przedstawione piosenkami Piotra Szczepanika. Ktoś kogoś będzie kochał, ktoś będzie samotny, a ktoś jeszcze inny będzie musiał odejść, choć wcale tego nie chce. Ludzkie losy zawarte w piosenkach jakże popularnego w latach 60. artysty. Na scenie wystąpią gorzowscy i lwowscy aktorzy, prezentując największe przeboje Szczepanika: „Zabawa podmiejska”, „Dzień niepodobny do dnia”, „Jutro bez Ciebie”, „Żółte kalendarze”, „Nigdy więcej”, „Kor5morany” czy wreszcie tytułowe „Kochać”. Aktorom na scenie towarzyszy zespół muzyczny.

Czas trwania: 90 min

25 czerwca, godz. 19.00 „Nie dać się sprowokować” – wys. Krzysztof Daukszewicz

Program, w którym wiem, co powiedziałbym dzisiaj, ale nie wiem, co powiem i zaśpiewam za miesiąc. Tak czy inaczej będzie śmiesznie.

Czas trwania: 90 min

 

26 czerwca, godz. 19.00 „Wokół Szekspira” – monodram w wykonaniu Andrzeja Seweryna

Andrzej Seweryn – wybitny aktor i reżyser - i największe monologi bohaterów arcydzieł Szekspira: Hamleta, Makbeta, Otella i wielu innych. To nie tylko popis wielkiego aktora i kunszt Szekspira, ale także zaproszenie skierowane do publiczności, aby stała się współtwórcą tego wieczoru. Zaproszenie – dla koneserów Szekspira i dla tych, którzy znają go mniej – do interpretacji i reinterpretacji tych znanych tekstów, które jednak cały czas stanowią wyzwanie dla wrażliwości i inteligencji; są niezwykle aktualne, szczególnie, że podane są w zupełnie nowym przekładzie Piotra Kamińskiego. Spotkanie z Andrzejem Sewerynem będzie także okazją do uzyskania odpowiedzi na pytanie, co w Szekspirze najbardziej fascynuje jego, jako aktora i nie-aktora.

Czas trwania: 75 min

1 lipca, 12.00 „Eliksir mądrości” – Teatr Wariate, Poznań

W pewnym domowym laboratorium ekscentryczny Profesor Eugeniusz od lat próbuje stworzyć wynalazek swojego życia. We wszystkich szalonych próbach wiernie asystuje mu gosposia Zofia.
Po kolejnej naukowej porażce Profesor postanawia wyhodować Sztuczną Inteligencję, czyli Mózg. Chce wydobyć z niego esencję - Eliksir Mądrości, dzięki któremu umysł Profesora zabłyśnie genialną inwencją twórczą.
Jednak zadanie wcale nie jest łatwe. Na nic się nawet zdaje użycie starego wynalazku Profesora - Wielofunkcyjnego Robota Kuchennego „Alberta”. Mózg jak orzeszek, ptasi móżdżek - to etapy dalekie od doskonałości... Czy uda im się osiągnąć upragniony cel?

Czas trwania: 50 min

2 lipca, godz. 20.30 „One man show” – wys. Daniel Olbrychski

Spotkanie z Danielem Olbrychskim jest zawsze pewną niewiadomą. To, co wiemy, to fakt, że trwa ponad półtorej godziny. Reszta jest niespodzianką. Treść niespodzianki zależy od kilku czynników; od pogody, od nastroju aktora, od nastroju, aktywności i stopnia zainteresowania publiczności, od sytuacji wokół, czyli w świecie, w kraju, w miejscu gdzie spotkanie się odbywa. Można w trakcie spotkania usłyszeć wiersze ulubionych poetów aktora. Jakich? To też zależy… Na pewno poza interesującymi opowieściami o przygodach i anegdotach w artystycznym życiu, poza mistrzowskim wykonaniem kilku utworów poetyckich, jest możliwość zadania pytania na każdy temat. I na pewno – nie ma tematów tabu.

Czas trwania: 80 min

3 lipca, godz. 20.30 „Kobieta do zjedzenia” – wys. Magdalena Smalara

Zespół muzyczny: Urszula Borkowska /fortepian/, Marcin Świderski /saksofon, flet/, Wojciech Gumiński /kontrabas/ Marcin Słomiński /perkusja/

 „Kobieta do zjedzenie” to opowieść o największej namiętności świata, czyli o jedzeniu. Na spektakl teatralno-muzyczny składają się piosenki napisane specjalnie na tę okazję oraz szlagiery w nowych aranżacjach. O jedzeniu pisali nawet najwięksi, nadając mu rangę niemal metafizyczną. Dziś, kiedy co druga osoba to wybitny smakosz o wiedzy szefa kuchni restauracji z gwiazdką Michelin, a telewizja serwuje nam coraz to nowe programy kulinarne, jedzenie znowu zostało się tematem numer jeden.

Będzie zabawnie i lirycznie, będzie o smakach, o apetytach, o filozofii jedzenia, o proteinach, białkach, skrobiach i o dietach. A temat ostatnich Magdalena Smalara zna od podszewki, mając za sobą m.in. terapię odchudzającą u hipnotyzera.

Czas trwania: 90 min

8 lipca, godz. 12.00 „Skarb Kapitana Haka” – Teatr Piccolo, Łódź

Początek XIX wieku. Na redzie niewielkiego portu w Indiach stoi opuszczony galeon. Na pokład statku wchodzi dama z Polski, Wanda Kowalska, pragnąca wynająć go w daleką, pełną tajemnic podróż. Okazuje się, że ów statek w przeszłości należał do wielkiego pirata - Kapitana Haka. Wanda postanawia wyruszyć wraz z piratami w daleką wyprawę, podczas której załoga statku zwiedzi różne lądy i pozna zwyczaje ludzi na nich zamieszkujących. Podróż w poszukiwaniu tytułowego Skarbu Kapitana Haka odbywać się będzie z niemałym udziałem młodych widzów.
Przedstawienie pełne humoru, przygód i zwrotów akcji, adresowane do widzów w wieku 4-13 lat.

Czas trwania: 60 min

9 lipca, godz. 20.30 „M. Zimińska” – Teatr im. J. Szaniawskiego w Płocku

wys. Magdalena Tomaszewska
Akompaniament:  Emil Szprengiel

 

Dowcipna, utalentowana, czarująca. Była jedną z pierwszych Polek, które jeździły w rajdach samochodowych. Czerwony kabriolet Bugatti był jej znakiem rozpoznawczym. Ale nie motoryzacja przyniosła jej sławę. Mira Zimińska-Sygietyńska to ikona międzywojennego życia artystycznego. Aktorka i piosenkarka. Emancypantka. Skandalistka. Ulubienica poetów.
Wychowała się w płockim Teatrze Miejskim, gdzie pracowali jej rodzice. I właśnie teatr na zawsze pozostał dla niej najważniejszy. Drugą jej miłością był Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, który założyła wspólnie ze swoim mężem – Tadeuszem Sygietyńskim.
Jej prawie 100 lat życia to materiał na przedstawienie pełne pasji, namiętności i wspaniałej muzyki. Do świata Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej zabierze nas Magdalena Tomaszewska.

Czas trwania: 90 min

10 lipca, godz. 20.30 Koncert Andrzeja Poniedzielskiego – promocja płyty „BA”

Zespół muzyczny: Paweł Jabłoński /piano, akordeon/, Piotr Górka/kontrabas/, Tomasz Piątek /klarnet/

Wszystkich zmęczonych prozą dnia codziennego zapraszamy na spotkanie z poetyckim poczuciem humoru Andrzeja Poniedzielskiego. W programie: satyryczne komentarze do aktualnej rzeczywistości w formie piosenek i monologów. Teksty Andrzeja Poniedzielskiego pozwalają na zatrzymanie się w pędzie prozaicznej codzienności i przypomnienie sobie o całej poezji życia, o marzeniach, tęsknotach i miłości?
Z pewnością będzie to wieczór niezwykle inteligentnego, a zarazem „łagodnego” humoru, Mistrza Mowy Polskiej, Ambasadora Polszczyzny 2016.

Czas trwania 90 min

15 lipca, godz. 12.00 „Kosmiczni turyści” – Teatr Kulturka, Poznań

Miłka i jej przyjaciółka dowiedziały się o zakazie podróżowania na Ziemi z powodu pandemii. W związku z tym wyruszają na wakacje... w kosmos! Nie obędą się bez pomocy szalonej Profesor, która tę przestrzeń zna jak własną kieszeń. Dzięki niej przyjaciółki przekonają się, na jakich planetach warto spędzić wakacje i jakie warunki tam panują. Nauczą dzieci układu tanecznego do kosmicznej muzyki. Podczas podróży dowiedzą się: jak działa grawitacja, co to są gwiazdozbiory oraz ile planet krąży wokół słońca.

Czas trwania: 60 min

16 lipca, godz. 20.30 „Miłość na pięciolinii” – wys. Ewa Kuklińska i Tomasz Stockinger

Piosenka jest najmłodszym dzieckiem literatury. Choć w znanej obecnie, artystycznej formie powstała w na przełomie XVIII i XIX w. towarzyszy nam od zarania. Człowiek śpiewał w najważniejszych momentach życia. Uniesiony szczęściem, radością, ale także w bólu, rozpaczy, zgrzewając do walki itp. Jednak, przede wszystkim, wyrażał w ten sposób najpiękniejsze uczucia i emocje. Śpiewał z miłości, o miłości i dla kogoś ukochanego. Konkluzja - ok.90% piosenek na świecie dotyczy miłości. Mamy nadzieję, że te wybrane przez nas dla Państwa, które będą rozbrzmiewać w koncercie zatytułowanym „Miłość na pięciolinii” przypadną Państwa do gustu.

Czas trwania: 90 min

17 lipca, godz. 20.30 „Zacznijmy jeszcze raz” – wys. Aldona Jankowska i Tomasz Sapryk

Ona – terapeutka uzdrawiająca związki. On – pacjent rujnujący swoje małżeństwo. W luksusowym gabinecie psychoterapii przyjdzie im rozegrać nie lada pojedynek. Oboje będą musieli zdjąć wiele masek, przyznać się do licznych grzechów, no i podjąć się naprawy części z nich. Jak to się skończy? Przecież jeszcze się nie zaczęło! Jedno jest pewne - na scenie będzie można zobaczyć istne tsunami emocji i doskonałej gry aktorskiej. Prognozujemy ogromny przypływ dobrego humoru i orzeźwiającą bryzę życiowej mądrości.
Czas trwania: 105 min z przerwą

22 lipca, godz. 12.00 „Szewc Dratewka” – Teatr Rozrywki Trójkąt, Zielona Góra

„Szewc Dratewka” to z humorem opowiedziana historia dzielnego szewca, ratującego królewnę od śmierci w paszczy smoka, lecz jednocześnie zaskakująca dodatkowymi niestandardowymi wątkami i wciąganiem widowni w akcję sztuki. Spektakl w wysokim stopniu angażuje małych widzów, współpracujących bardzo intensywnie w misji pokonania potwora. Blisko 50% czasu trwania spektaklu, zajmują interakcje z dziećmi, a akcja jest żywa i dynamiczna. Kostiumy w średniowiecznej stylistyce i muzyka w stylu folk.

Czas trwania: 60 min

23 lipca, godz. 20.30 „Between Voice & Bass” - koncert  Ewy Urygi

Zespół muzyczny: Paweł Pańta /kontrabas/, Dorota Piotrowska /perkusja/

To koncert, na którego program składają się przepiękne standardy jazzowe chętnie słuchane i wykonywane przez takie legendy jazzowe jak: Ella Fitzgerald, Billy Holiday, Nina Simone, Frank Sinatra, Natalia Cool czy Wynton Marsalis.
Tym razem Ewa Uryga zaśpiewa w kameralnej odsłonie z udziałem kontrabasu (Paweł Pańta) oraz instrumentów perkusyjnych (Dorota Piotrowska). Przestrzeń muzyczna pomiędzy wokalem i ciepło brzmiącym kontrabasem jest delikatnie wypełniona rytmami adekwatnymi do kompozycji.

Czas trwania: 90 min

24 lipca, godz. 20.30 „Dystans albo wszyscy umrzemy…” – wys. Dominika Gwit i Jacek Subociałło /pianino/

Aktorka w zabawny, a czasem wzruszający sposób opowiada o życiu i o tym, dlaczego dystans do siebie i świata może polepszyć nam jakość życia! Historie z życia wzięte, okraszone są największymi hitami polskiej piosenki. Usłyszymy m.in. takie szlagiery jak „Boskie Buenos”, „Gdzie Ci mężczyźni”, „Ramię w ramię” czy „Dobranoc panowie”. Będzie dużo śmiechu i wzruszeń, a przede wszystkim życiowego dystansu, którego wszyscy tak bardzo potrzebujemy! „To opowieść o historii życia dziewczyny, która postanowiła być aktorką, choć mało kto w to wierzył, i historia człowieka, który postanowił być szczęśliwy, choć wielu uważa, że z taką figurą to niemożliwe.”

Czas trwania: 90 min

29 lipca, godz. 12.00 „Księżniczka Rosa i Klimek” – Teatr Katarynka, Warszawa

Baśniowa opowieść o dwójce przyjaciół – księżniczce Rosie i Klimku, którzy zmierzą się w beztroskim świecie z przebiegłym i podstępnym czarodziejem Zoltanem. Dzieci poznają kolory podczas magicznego malowania obrazu. Spotykają, na pozór bezradną staruszkę, która okazuje się bardzo przebojową i wrażliwą osobą. Kobieta pomaga w ocaleniu krainy przed utratą kolorów oraz uczy dzieci kultury osobistej. Przedstawienie jest połączeniem pięknej oprawy muzycznej, tańca, śpiewu, wzruszających sytuacji, ale przede wszystkim wciągającej fabuły z morałem.

Czas trwania: 60 min

30 lipca, 20.30 „Pod każdym niebem śpiewamy o wolności” – Lwowski Kabaret Artystyczny „Czwarta Rano”

Kabaret lwowski to ścisły związek z tradycjami, przyziemnymi realiami i odzwierciedleniem współczesnych problemów współczesnego życia.

Marian Hemar mawiał, że „w dobrym kabarecie jest miejsce na wszystko. Na satyrę, na patos, na tango milonga, na cynizm, i na liryzm, na klauna idiotyzm, na erotyzm, egzotyzm i na patriotyzm. Na komedię i na dramat, symfonię i operę – a wszystko w miniaturce”. Zgadzamy się z Hemarem najszczerzej, dlatego sięgamy po różne inspiracje, często bardzo dalekie od tego, co powszechnie (lub pospolicie) uważa się ostatnio za kabaret. Podczas koncertu zaśpiewamy nasze utwory, także te najnowsze, wojenne, będą piosenki wykonywane ongiś przez Renatę Bogdańską, teksty m.in.: Feliksa Konarskiego, Mariana Hemara.

Czas trwania: 90 min

31 lipca, 20.30 Artur Barciś Show

Zespół muzyczny: Marek Zalewski /piano/, Mariusz Ambrożuk /akordeon/, Arkadiusz Malinowski /gitara/, Mariusz Lipiński /perkusja/

Program, w którym artysta w zabawny, ale nieschlebiający tanim gustom sposób odsłania kulisy swojego aktorskiego życia. Piosenki o dykcji, tremie czy aktorskich wpadkach uzupełnia anegdotami zza kulis teatru i filmu. Do zabawy wciąga również publiczność, która łamie sobie języki, próbując zaśpiewać wraz z aktorem refren piosenki o dykcji. Jest też część bardziej refleksyjna dotycząca szczęścia (lub nie...) w zawodzie aktora oraz tego jak trudno jest „zagrać siebie”. Każdy występ jest do pewnego stopnia improwizowany, dzięki czemu widzowie są uczestnikami wyjątkowego zdarzenia.

Czas trwania: 90 min

 

BETWEEN VOICE & BASS

BETWEEN VOICE & BASS

Zespół muzyczny: Paweł Pańta /kontrabas/, Dorota Piotrowska /perkusja/

SZEWC DRATEWKA

SZEWC DRATEWKA

„Szewc Dratewka” to z humorem opowiedziana historia dzielnego szewca,

ZACZNIJMY JESZCZE RAZ

ZACZNIJMY JESZCZE RAZ

Ona – terapeutka uzdrawiająca związki. On – pacjent rujnujący swoje małżeństwo.

SCENA LETNIA 2021

SCENA LETNIA 2021

Gorzowski Festiwal Teatrów Ogródkowych