KONTRAST A A A
KPO

BASZERT. Dziewczyna z Nowolipek

BASZERT. Dziewczyna z Nowolipek
Monodram w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej-Prorok

Tekst: Iwona Kusiak (przy współpracy z Aleksandrą Engler-Malinowską)
Reżyseria: Daria Anfelli
Scenografia: Martyna Stachowczyk
Muzyka: Paweł Paluch
Choreografia: Witold Jurewicz, Marlena Bełdzikowska

Aktorka wciela się w dwie kobiety, Olę i Idę, które dzieli wszystko, ale połączył je los… i adres na warszawskich Nowolipkach, gdzie w 1942 roku zakopano dokumenty Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, tzw. Archiwum Ringelbluma. 

Urodzona 35 lat po wojnie Ola, która zajmowała się koordynacją działań na rzecz wybudowania na Nowolipkach Upamiętnienia Archiwum Ringelbluma w Warszawie, odkrywa także inny, cenny zbiór - osobiste archiwum pamięci inspirowane życiem Idy z domu Rosenberg, mieszkającej przed wojną przy Nowolipkach 68.  Właśnie tam, gdzie zakopano ten „skarb”,  wpisany na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. Ola powoli przeistacza się w Idę, aby przywołać jej wspomnienia do życia.

Co skrywa to drugie „archiwum”, w którym mała Ida przechowywała wspomnienia o ludziach i miejscach? Spektakl jest hołdem dla tych, których zabrała ze sobą wojna, ale żyją nadal w Archiwum Pamięci. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie tej Listy Nieobecności dalej, z pokolenia na pokolenie, aby nigdy nie została zapomniana.

Spektakl realizowany w ramach programu OFF Polska, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. , a realizacja wydarzenia objęta jest Honorowym Patronatem Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pozostałe wydarzenia

III Lubuski Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych

III Lubuski Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych

Dziecięce podróże małe i duże

Młody Krytyk Teatralny

Młody Krytyk Teatralny

II Konkurs na recenzję teatralną spektaklu Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim

Ferie zimowe

Ferie zimowe

Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza w okresie ferii zimowych na spektakle:

Świąteczne Życzenia

Świąteczne Życzenia

Szanowni Państwo,

Kolejna edycja Małej Reduty Osterwy dobiegała końca!

Kolejna edycja Małej Reduty Osterwy dobiegała końca!

Juliusz Osterwa, który jest patronem naszego teatru, obrał sobie za cel dotarcie ze sztuką do ludzi, którzy na co dzień nie mają dostępu do kultury. Warto zaznaczyć, że w maju tego roku obchodziliśmy setną rocznicę pierwszego wyjazdu „redutowców”.

Premiera "Pana Twardowskiego"

Premiera "Pana Twardowskiego"

Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze aktywnie współpracują ze sobą od trzech lat na rzecz wspierania rozwoju najmłodszych mieszkańców naszego województwa.

SIMONA K. WOŁAJĄCA NA PUSZCZY

SIMONA K. WOŁAJĄCA NA PUSZCZY

Monodram Piotra Rowickiego w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej i reżyserii Anny Gryszkówny.

40. Gorzowskie Spotkania Teatralne- moduł transformacji cyfrowej

40. Gorzowskie Spotkania Teatralne- moduł transformacji cyfrowej

W ramach jubileuszowych 40. Gorzowskich Spotkań Teatralnych Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zrealizuje tzw. "moduł transformacji cyfrowej" w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

KOZIOŁEK MATOŁEK W KRAINIE ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

KOZIOŁEK MATOŁEK W KRAINIE ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i udziałem Lubuskiego Kuratora Oświaty będzie realizował program pn. „Kupuj świadomie”.

OD-GŁOSY -  Słuchowisko

OD-GŁOSY - Słuchowisko

Widziałeś na żywo „radio” w  teatrze

Premiera spektaklu "Moja Abba"

Premiera spektaklu "Moja Abba"

W sobotę, 19 października 2024 roku o godz. 19:00 na Scenie Kameralnej Teatru im. Juliusza Osterwy, odbędzie się premiera spektaklu „Moja ABBA” w reż. Tomasza Mana.

WYNIKI NABORU DO GRUPY TEATRALNO-FILMOWEJ

WYNIKI NABORU DO GRUPY TEATRALNO-FILMOWEJ

Lista osób zakwalifikowanych do grupy teatralno-filmowej:

40.GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

40.GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

40. GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

Weekend seniora z kulturą w Teatrze Osterwy

Weekend seniora z kulturą w Teatrze Osterwy

Teatr nasz ma przyjemność włączyć się w tegoroczną edycję wyjątkowego projektu, jakim jest „Weekend Seniora z kulturą” - projektu którego głównym organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

KOLEJNY BAL U STEFANII

KOLEJNY BAL U STEFANII

Na kolejny „Bal u Stefanii” zapraszamy w najbliższy piątek, 20 września do teatralnego ogrodu!

Nabór do młodzieżowej grupy teatralno-filmowej

Nabór do młodzieżowej grupy teatralno-filmowej

Interesuje Cię teatr i film? Szukasz sposobu, aby twórczo spędzić czas w towarzystwie ciekawych osób?