Scenariusz i reżyseria: Jarosław Fedoryszyn
Dekoracja i kostiumy: Alla Fedoryszyna (zasłużona artystka Ukrainy),
Współpraca reżyserska, tłumaczenie tekstów i światło: Krzysztof Dubiel,
Dźwięk: Mykoła Kszanowski.
Występują: Nataliya Marczak, Galyna Stryczak, Nataliya Łukaszonok, Petro Mykytiuk (zasłużony artysta Ukrainy), Wolodymir Gubanow (zasłużony artysta Ukrainy), Mariya Kovalyk, Wołodymir Czuchonkin, Taras Juryczko/ Vira Ryfiak, Juriy Pilipczuk/ Nataliya Terlecka, Oleksandr Chekmarow/ Viktoria Żolinska, Andriy Leszczyszyn. Alpiniści: Rostysław Posviatovskiy, Mychaiło Tupyczak, Oleksandr Szevczenko.
Misteria bożonarodzeniowe rozwinęły się w wieku XIII. Ich prahistorię prawdopodobnie stanowi szopka betlejemska św. Franciszka wybudowana w wiosce Greccio koło miasta Rieti w 1223 r. W Polsce ta historia jest jednak krótsza. Widowiska bożonarodzeniowe pojawiły się w naszej tradycji dopiero w XVI wieku. Mają charakter połączenia tradycji religijnej z tradycją humanistyczną i renesansową. Do pierwszej połowy XIX wieku w kościołach bardzo chętnie urządzano jasełka ruchome, które były teatrem lalkowym. Pozostały nam sprzed wieków całe komplety figur, które do tego służyły. Ponieważ te widowiska przyciągały uwagę licznych widzów, budziły wielkie ożywienie – hierarchowie kościelni zaczęli w XIX wieku przeciwstawiać się tego typu przedstawieniom. Uważali, że naruszają one powagę miejsca. Dlatego jasełka ze sfery kościelnej wywędrowały na wieś i do miast. Stały się domeną amatorów, którzy chodzili i odgrywali takie przedstawienia lub też przeszły do sfery widowisk szkolnych. Przedstawienie Kiedy aniołowie schodzą na Ziemię przygotowane zostało w estetyce Bożonarodzeniowej szopki. Rozpoczyna się od karnawału wielkich masek, które symbolizują m. in. Matkę Boża/Maryję, Józefa, króla Heroda, aniołów. Na placu gry pojawiają się rzemieślnicy, kupcy, chłopi, oferujący swoje towary na sprzedaż . Przedstawione są sceny obrazujące ich działalność zawodową. Nie brakuje scen komicznych. Pojawiają się trzej królowie, którzy ogłaszają przyjście Mesjasza. Przybywają aniołowie, którzy również głoszą nowinę o narodzinach Jezusa. Zjawia się także król Herod ze swoimi sługami. Poszukują nowonarodzonego Syna Bożego. Odbywa się to w atmosferze walki, błyskają ognie, słychać krzyki. Znów pojawiają się Aniołowie, torując drogę Mesjaszowi. Przybywają Święty Józef i Maryja z Dzieckiem w ramionach. Cały świat triumfuje. Zwycięstwo dobra nad złem przynosi radość!
Czas trwania 60 min
40. Gorzowskie Spotkania Teatralne- moduł transformacji cyfrowej
W ramach jubileuszowych 40. Gorzowskich Spotkań Teatralnych Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zrealizuje tzw. "moduł transformacji cyfrowej" w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
KOZIOŁEK MATOŁEK W KRAINIE ZDROWEJ ŻYWNOŚCI
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i udziałem Lubuskiego Kuratora Oświaty będzie realizował program pn. „Kupuj świadomie”.
OD-GŁOSY - Słuchowisko
Widziałeś na żywo „radio” w teatrze
Premiera spektaklu "Moja Abba"
W sobotę, 19 października 2024 roku o godz. 19:00 na Scenie Kameralnej Teatru im. Juliusza Osterwy, odbędzie się premiera spektaklu „Moja ABBA” w reż. Tomasza Mana.
WYNIKI NABORU DO GRUPY TEATRALNO-FILMOWEJ
Lista osób zakwalifikowanych do grupy teatralno-filmowej:
40.GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE
40. GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE
Weekend seniora z kulturą w Teatrze Osterwy
Teatr nasz ma przyjemność włączyć się w tegoroczną edycję wyjątkowego projektu, jakim jest „Weekend Seniora z kulturą” - projektu którego głównym organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
KOLEJNY BAL U STEFANII
Na kolejny „Bal u Stefanii” zapraszamy w najbliższy piątek, 20 września do teatralnego ogrodu!
Nabór do młodzieżowej grupy teatralno-filmowej
Interesuje Cię teatr i film? Szukasz sposobu, aby twórczo spędzić czas w towarzystwie ciekawych osób?
Kampania profilaktyczna
Teatr zagra 20 spektakli dla młodzieży w ramach miejskiej kampanii.
Premiera „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców”
Premierą spektaklu „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców” gorzowski teatr rozpocznie sezon artystyczny.
LATO W TEATRZE
Półkolonie wakacyjne Lato w teatrze pt. „Mój skarb”
SCENA LETNIA
XXII Gorzowski festiwal Teatrów Ogródkowych 28 czerwca-28 lipca
NOCNY SZLAK KULTURALNY
„Mistrzowie nostalgii – zabawa podmiejska”.
Dzień Dziecka w Teatrze Osterwy
Zapraszamy dzieci i rodziców na wyjątkowy Dzień Dziecka w teatrze.
WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI
Wspólnie z Instytutem Teatralnym zapraszamy w czerwcu nauczycieli klas 4-8 szkół podstawowych na nieodpłatne warsztaty pn. Teatr wspiera.