KONTRAST A A A

Nowy projekt i plany na magiczny Dzień Dziecka

Nowy projekt i plany na magiczny Dzień Dziecka
Luty w pełni, a w gorzowskim Teatrze Osterwy już myślą o czerwcowym Dniu Dziecka, który w tym roku będzie miał charakter szczególny.

20 lutego zainaugurowany zostanie bowiem nowy projekt edukacyjny, realizowany we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Zielonej Górze. W planach są warsztaty i przygotowanie spektaklu specjalnie na pierwszego czerwca!

Rozwijamy się

Dla gorzowskiego Teatru i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej nie będzie to pierwsze wspólne przedsięwzięcie. Nie tak dawno, bo w grudniu ubiegłego roku, obie instytucje współpracowały przy okazji specjalnych pokazów przedstawienia „Opowieść wigilijna” w reżyserii Andrzeja Ozgi. Tytuł zaprezentowany został lubuskim dzieciom szczególnie narażonym na ubóstwo i wykluczenie społeczne. Projekt zakończył się sukcesem, nie dziwi zatem kontynuacja współpracy i inauguracja nowego zadania realizowanego w ramach programu „Otwórz się na (po)moc. Punkty interdyscyplinarnego wsparcia rodziny”.

Celem projektu przygotowanego przez Teatr Osterwy jest „podniesienie kompetencji kulturowych dzieci i młodzieży z województwa, ale również praca nad kompetencjami miękkimi, takimi jak przełamywanie osobistych barier, nieśmiałości, a także nauka współpracy” – mówi koordynatorka zadania Magdalena Bożek.

Zamiar jest szczytny. Jaką przyjęto formę jego realizacji? Zespół artystyczny Osterwy przeprowadzi dla wyznaczonych przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej grup dzieci i młodzieży (od piętnastu do dwudziestu osób) tematyczne warsztaty. Wśród proponowanych zajęć znajdą się kursy pracy z reżyserem, ale również warsztaty aktorskie, choreograficzne, scenograficzne, muzyczne czy plastyczne. Zajęcia poprowadzą doświadczeni teoretycy i praktycy poszczególnych dziedzin – m.in. Cezary Żołyński (praca z reżyserem), Mikołaj Kwiatkowski (zajęcia aktorskie), Karolina Miłkowska-Prorok (warsztaty muzyczne) czy Iza Toroniewicz (kurs scenograficzny).

Zajęcia prowadzone będą w pięciu miejscowościach województwa lubuskiego. Poza Gorzowem Wielkopolskim projekt Osterwy zawita do Świebodzina, Sulechowa, Dobiegniewa i Słubic. W każdym z miast odbędzie się po sześć dwuipółgodzinnych zajęć. Warto wspomnieć, że ich uczestnikami, zgodnie z założeniami projektu ROPS, będą dzieci narażone na ubóstwo i wykluczenie społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci ukraińskich, które opuściły swoją ojczyznę po 24 lutym 2022 roku.

Warsztaty, będące pierwszą częścią realizacji nowego programu Teatru Osterwy, zaplanowane są na okres od 20 lutego do 30 maja. Więcej o ich charakterze mówi Magdalena Bożek.

- Zadanie ma charakter artystyczny i wpisuje się w działania związane z arteterapią dzieci i młodzieży, która docelowo ma wpływać na poprawę stanu psychofizycznego uczestników warsztatów. Celem realizacji zadania jest budowanie umiejętności w zakresie: asertywności, poczucia własnej wartości, kreatywności czy rozwijania inteligencji emocjonalnej. Warsztaty są projektowane w ten sposób, aby stworzyć dzieciom bezpieczną przestrzeń do swobodnej, twórczej ekspresji w atmosferze radosnej zabawy oraz z pełnym poszanowaniem podmiotowości wszystkich uczestników.

Warto przypomnieć, że gorzowski teatr regularnie angażuje się w zadania związane z edukacją kulturalną oraz aktorską dzieci i młodzieży. Sztandarowym przykładem tejże działalności może być Studio Teatralne, funkcjonujące w przestrzeni Osterwy już od ponad trzydziestu lat. Uczestnicy zajęć mają nie tylko okazję do regularnej współpracy z profesjonalnymi aktorami, ale biorą również udział w repertuarowych realizacjach Teatru. Część z absolwentów Studia kontynuuje później swoje aktorskie kariery, a niektórzy z nich, jak Mikołaj Kwiatkowski czy Dominik Jakubczak, wracają po latach do Osterwy już jako członkowie artystycznego zespołu. Można zatem powiedzieć, że najnowszy projekt gorzowskiej sceny poszerza zasięg dotychczasowej działalności edukacyjnej instytucji.

Bawimy się w teatr

Warsztaty z zespołem artystycznym Osterwy to nie jedyna atrakcja, którą ludzie gorzowskiego teatru przygotowali dla młodych uczestników programu realizowanego przy wsparciu ROPS. Kulminacyjnym punktem projektu będzie bowiem realizacja i uroczysta premiera spektaklu „Pchła Szachrajka” na podstawie tekstów Jana Brzechwy w reżyserii Cezarego Żołyńskiego. Pokaz tytułu podsumowujący cały projekt, z udziałem jego uczestników,  odbędzie się 1 czerwca, a więc w Dzień Dziecka, który w tym roku w Teatrze Osterwy przybierze szczególnie magiczny i kolorowy charakter. To właśnie tego dnia na Scenie Byrskich spotkają się dorośli aktorzy (między innymi instruktorzy poszczególnych projektowych warsztatów) oraz młodzi uczestnicy zajęć.

- Będzie kolorowo, zabawnie i cyrkowo – zapowiada pedagożka Osterwy, która zwraca również uwagę, że twórczość Brzechwy jest zdecydowanie ponadczasowa i porusza kolejne pokolenia.

Jarosław Iwaszkiewisz pisał o autorze „Pchły Szachrajki”: Ów pogodny ton, który Jan Brzechwa potrafił zachować przez całą swoją twórczość, wywołuje na twarzach młodych i starych pogodny i wdzięczny uśmiech na sam dźwięk jego nazwiska. Same tytuły jego książeczek wywołują już obraz jakiejś szczęśliwej krainy, gdzie dobroć i zabawa – goście tak rzadcy – podają sobie ręce, aby dać nam przeczucie wiecznego dzieciństwa, które byłoby prawdziwym szczęściem.

Nic więc dziwnego, że historie Brzechwy są wciąż żywe i nieustająco reinterpretowane między innymi na teatralnych deskach. Warto wspomnieć, że przygody najpopularniejszej w Polsce literackiej pchły nie będą jedynym tekstem, z którego czerpać będą twórcy przedstawienia w Teatrze Osterwy. Uczestnicy warsztatów, biorący udział w przedstawieniu, wykonają z aktorami sławną piosenkę „Na wyspach Bergamutach”. – Pojawią się też inne znane i lubiane wierszyki między innymi „Pali się” czy rymowanki o zwierzętach na przykład „Małpy”, „Zebra” czy „Żyrafy” – zapowiada Magdalena Bożek.

Czym widzów Osterwy ujmie gorzowska realizacja „Pchły Szachrajki”? Młodzi uczestnicy projektu będą mieli okazję przekonać się o tym podczas przedpremierowych prób, z kolei widzów należy odesłać na stronę internetową Teatru, gdzie regularnie pojawiają się informacje dotyczące planowanego repertuaru. To właśnie tam wypatrywać należy czerwcowych zapowiedzi pokazów „Pchły Szachrajki”, która premierowo na Scenie Byrskich już 1 czerwca!

Zadania jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Otwórz się na (po)moc. Punkty interdyscyplinarnego wsparcia rodziny”, Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020, Oś priorytetowa 7 Równowaga społeczna, Działanie 7.5 Usługi społeczne.

Konrad Pruszyński


 

Pozostałe wydarzenia

39. GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

39. GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

Przedstawiamy Państwu program 39. Gorzowskich Spotkań Teatralnych.

Bal u Stefanii

Bal u Stefanii

Z okazji przydającego we wrześniu Światowego Dnia Nosorożca Miasto Gorzów wspólnie z Teatrem im. Juliusza Osterwy ponownie zapraszają na wyjątkowy Bal u Stefanii.

Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie

Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie

To kolejna premiera tego sezonu w gorzowskim teatrze.

Inauguracja sezonu

Inauguracja sezonu

Premierą farsy Dereka Benfielda Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. inauguruje sezon artystyczny

LATO W TEATRZE

LATO W TEATRZE

W sierpniu wraca do naszego teatru Lato w teatrze, które w tym roku organizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Widzów Gorzowskiego Teatru.

Finał sezonu artystycznego  z „Juliuszem” dla najpopularniejszego aktora

Finał sezonu artystycznego  z „Juliuszem” dla najpopularniejszego aktora

Sezon artystyczny w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim wieńczy uroczysta gala,

Finał konkursu „Młody Krytyk Teatralny”

Finał konkursu „Młody Krytyk Teatralny”

Konkurs na recenzję spektaklu Teatru im. Juliusza Osterwy  w Gorzowie Wielkopolskim "Zemsta" w reż. A. Ozgi został rozstrzygnięty.

SCENA LETNIA 2023

SCENA LETNIA 2023

XXI GORZOWSKI FESTIWAL TEATRÓW OGRÓDKOWYCH

Współpraca popłaca

Współpraca popłaca

Jak niewiele czasu potrzeba, by stworzyć coś pięknego i wyposażyć dzieci w niezapomniane wspomnienia.

Pchła Szachrajka - premiera

Pchła Szachrajka - premiera

3 czerwca premiera sztuki pt. "Pchła Szachrajka" autorstwa Jana Brzechwy

Premiera "Chodź na słówko"

Premiera "Chodź na słówko"

13 maja premiera sztuki Maliny Prześlugi "Chodź na słówko" w reż. Jerzego Moszkowicza

Schować w oku

Schować w oku

"Schować w oku - Gorzowskie obchody. Międzynarodowego Dnia Tańca"

Miasto Mieszkańcom

Miasto Mieszkańcom

2 i 3 maja o godz. 17.00 zagramy dla Państwa spektakl pt. "Balladyna" w reż. Pawła Paszty. Wydarzenia prezentowane będą w ramach finansowanej z budżetu miasta Gorzowa akcji Miasto Mieszkańcom.

Kasa teatru

Kasa teatru

Szanowni Państwo!

SCHOWAĆ W OKU

SCHOWAĆ W OKU

"Schować w oku - Gorzowskie obchody. Międzynarodowego Dnia Tańca"

Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2023

Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2023

International Theatre Institute ITI - World Organization for the Performing Arts ogłasza Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2023 (27 marca). Jego autorką w tym roku jest egipska aktorka Samiha Ayoub.