KONTRAST A A A
KPO

ORĘDZIE NA 62. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

ORĘDZIE NA 62. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
W tym roku autorem orędzia jest norweski dramatopisarz, laureat zeszłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Jon Fosse.

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji co roku Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) publikuje orędzie wybitnego artysty skierowane do teatralnych profesjonalistów, amatorów i miłośników teatru. W tym roku jego autorem jest norweski dramatopisarz, laureat zeszłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Jon Fosse. Jego przesłanie przetłumaczyła z języka norweskiego Halina Thylwe.

Orędzie Jona Fossego na Międzynarodowy Dzień Teatru 2024

SZTUKA TO POKÓJ

Każdy człowiek jest niepowtarzalny, a jednocześnie taki sam jak wszyscy inni ludzie. Niepowtarzalność jest zewnętrzna, można ją, rzecz jasna, dostrzec, ale w każdym człowieku istnieje coś wewnątrz, co należy wyłącznie do niego. Możemy to nazwać duszą albo duchem – albo nie musimy nazywać, tylko zostawić.

Ale jednocześnie, mimo różnic, jesteśmy sobie równi. Ludzie ze wszystkich części świata są fundamentalnie równi, niezależnie od języka, którym mówią, od koloru skóry i niezależnie od koloru włosów.

Może to swoisty paradoks, że jesteśmy jednocześnie równi i różni. Może człowiek jest paradoksalny w wyniku napięcia między ciałem a duchem, między tym, co najbardziej przyziemne i immanentne, a tym, co transcenduje owe materialne, przyziemne ograniczenia.

Ale sztuka, dobra sztuka, w zadziwiający sposób potrafi łączyć to, co niepowtarzalne, z tym, co uniwersalne, ba, potrafi sprawić, by niepowtarzalne, ktoś mógłby powiedzieć „obce”, stało się powszechnie, uniwersalnie zrozumiałe. Tym samym sztuka rozsadza granice między językami, częściami świata, krajami. W ten sposób łączy nie tylko to, co cechuje każdego człowieka, ale również, w nieco innym znaczeniu, to, co cechuje grupy ludzi, na przykład narody.

Sztuka nie czyni tego poprzez ujednolicanie wszystkiego, przeciwnie, pokazuje różnice, ba, obcość. W każdej dobrej sztuce właśnie to, co obce, to, czego w pełni nie rozumiemy, a mimo to na swój sposób rozumiemy, co być może można nazwać enigmatycznym, co fascynuje, ba, co tworzy transcendencję, przekroczenie, jest tym, co wszelka sztuka musi w sobie mieć i do czego musi prowadzić.

Nie przychodzi mi do głowy lepszy sposób łączenia przeciwieństw niż sztuka. Właśnie ona jest przeciwieństwem gwałtownego konfliktu, który, co zbyt często widzimy, znajduje swoje ujście w destrukcyjnych próbach zniszczenia obcego, tego niepowtarzalnie innego, nierzadko poprzez wykorzystanie najbardziej bestialskich odkryć nowej technologii. Czy to będzie terroryzm, czy to będzie wojna. Bo człowiek ma również swoją zwierzęcą stronę i kiedy napędza go instynkt, wtedy ten drugi, obcy, nie jest postrzegany jako ktoś fascynująco enigmatyczny, ale jako zagrożenie dla własnej egzystencji. Wtedy niepowtarzalność i uniwersalnie pojmowaną różnorodność zastępuje równość kolektywna i to, co inne, stanowi zagrożenie, które trzeba zniszczyć. To, co zewnętrznie inne, na przykład religia albo ideologia polityczna, stają się czymś, co trzeba zwalczyć i unicestwić.

Wojna to walka przeciwko temu, co w człowieku najgłębsze, wyjątkowe. I jest to zarazem walka przeciwko wszelkiej sztuce, przeciwko temu, co w sztuce najgłębsze.

Postanowiłem mówić o sztuce w ogóle, a nie wyłącznie o sztuce teatru, dlatego że w każdej dziedzinie sztuki, w każdej dobrej sztuce, w jej najgłębszej istocie, chodzi o to samo, chodzi o to, żeby to, co niepowtarzalne, osobliwe, stało się uniwersalne. Sztuka łączy niepowtarzalne z uniwersalnym w swoim wyrazie artystycznym. Nie poprzez usuwanie swoistości, tylko poprzez jej uwydatnianie, aby wyraźnie wybrzmiało to, co obce.

To proste. Wojna i sztuka to przeciwieństwa. Wojna i pokój to przeciwieństwa. Sztuka to pokój.

Na zamówienie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego z języka norweskiego przełożyła Halina Thylwe.

Pozostałe wydarzenia

40. Gorzowskie Spotkania Teatralne- moduł transformacji cyfrowej

40. Gorzowskie Spotkania Teatralne- moduł transformacji cyfrowej

W ramach jubileuszowych 40. Gorzowskich Spotkań Teatralnych Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zrealizuje tzw. "moduł transformacji cyfrowej" w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

KOZIOŁEK MATOŁEK W KRAINIE ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

KOZIOŁEK MATOŁEK W KRAINIE ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i udziałem Lubuskiego Kuratora Oświaty będzie realizował program pn. „Kupuj świadomie”.

OD-GŁOSY -  Słuchowisko

OD-GŁOSY - Słuchowisko

Widziałeś na żywo „radio” w  teatrze

Premiera spektaklu "Moja Abba"

Premiera spektaklu "Moja Abba"

W sobotę, 19 października 2024 roku o godz. 19:00 na Scenie Kameralnej Teatru im. Juliusza Osterwy, odbędzie się premiera spektaklu „Moja ABBA” w reż. Tomasza Mana.

WYNIKI NABORU DO GRUPY TEATRALNO-FILMOWEJ

WYNIKI NABORU DO GRUPY TEATRALNO-FILMOWEJ

Lista osób zakwalifikowanych do grupy teatralno-filmowej:

40.GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

40.GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

40. GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

Weekend seniora z kulturą w Teatrze Osterwy

Weekend seniora z kulturą w Teatrze Osterwy

Teatr nasz ma przyjemność włączyć się w tegoroczną edycję wyjątkowego projektu, jakim jest „Weekend Seniora z kulturą” - projektu którego głównym organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

KOLEJNY BAL U STEFANII

KOLEJNY BAL U STEFANII

Na kolejny „Bal u Stefanii” zapraszamy w najbliższy piątek, 20 września do teatralnego ogrodu!

Nabór do młodzieżowej grupy teatralno-filmowej

Nabór do młodzieżowej grupy teatralno-filmowej

Interesuje Cię teatr i film? Szukasz sposobu, aby twórczo spędzić czas w towarzystwie ciekawych osób?

Kampania profilaktyczna

Kampania profilaktyczna

Teatr zagra 20 spektakli dla młodzieży w ramach miejskiej kampanii.

Premiera „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców”

Premiera „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców”

Premierą spektaklu „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców” gorzowski teatr rozpocznie sezon artystyczny.

LATO W TEATRZE

LATO W TEATRZE

Półkolonie wakacyjne Lato w teatrze pt. „Mój skarb”

SCENA LETNIA

SCENA LETNIA

XXII Gorzowski festiwal Teatrów Ogródkowych 28 czerwca-28 lipca

NOCNY SZLAK KULTURALNY

NOCNY SZLAK KULTURALNY

„Mistrzowie nostalgii – zabawa podmiejska”.

Dzień Dziecka w Teatrze Osterwy

Dzień Dziecka w Teatrze Osterwy

Zapraszamy dzieci i rodziców na wyjątkowy Dzień Dziecka w teatrze.

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

Wspólnie z Instytutem Teatralnym zapraszamy w czerwcu nauczycieli klas 4-8 szkół podstawowych na nieodpłatne warsztaty pn. Teatr wspiera.