Spektakl oparty na tekście Katarzyny Knychalskiej, a wyreżyserowany przez Jacka Głomba (to Jego piąta realizacja w teatrze w Gorzowie Wielkopolskim, po „Zapachu żużla” Iwony Kusiak (2010), „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Williama Szekspira (2014), „Stilonie – najlepszym ze światów” Katarzyny Knychalskiej (2016) i „Gwałtu, co się dzieje!” Aleksandra Fredry (2020)) to metaforyczna opowieść o życiu cygańskiej poetki Papuszy, której spora część życia związana była z Gorzowem Wielkopolskim. Twórcy odchodzą od teatru dokumentalnego, nie śledzą biografii bohaterki z aptekarską dokładnością. Chcą raczej wejść w świat języka i emocji Papuszy, pokazać ją jako utalentowaną i wrażliwą kobietę, poddaną opresji swoich czasów i okoliczności życia.
„Papusza znaczy lalka”, bo lalka to przedmiot piękny, kruchy, ale też podatny na manipulację czy zabawę jej kosztem. W tej opowieści Papusza zostanie zaprezentowana przez sześć aktorek, ale ta multiplikacja nie będzie jedynie prostym zabiegiem teatralnym. Chór Papusz to przede wszystkim chór kobiet, zmagających się ze światem, w którym przychodzi im żyć, często te zmagania przegrywając. To też chór wrażliwych poetek, które obserwują rzeczywistość oczami dziecka i potrafią zapisywać jej piękno poetycką frazą. Cygańskość tej kobiecej wspólnoty nie wysuwa się tu na plan pierwszy, chociaż oczywiście jest jej nieodzowna. W spektaklu ubrana została w sferę bajek, podań i rytuałów, dla których inspiracją były te, obecne w cygańskim folklorze. Twórcy starali się jednak, by „cygańskość” poddana została autorskiej interpretacji, a nie zatrzymała się na poziomie cepelii czy prostych wyobrażeniach o „wozach kolorowych”. Pomoże w tym metaforyczna scenografia Małgorzaty Bulandy.
„Papusza znaczy lalka” to także spektakl z muzyką na żywo, skomponowaną przez Bartosza Straburzyńskiego wzbogacony przez piosenki inspirowane wierszami poetki, a przez to klimatyczny i w dobrym tego słowa znaczeniu – nostalgiczny.
Spektakl inspirowany jest postacią Bronisławy Wajs (Papuszy), oraz książką „Papusza” Angeliki Kuźniak.
Katarzyna Knychalska „Papusza znaczy lalka”, reżyseria: Jacek Głomb, scenografia: Małgorzata Bulanda, muzyka (na żywo): Bartosz Straburzyński, ruch sceniczny: Witold Jurewicz
Premiera 10 września 2022 r.
Zadanie realizowane w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022
Sfinansowano z budżetu miasta Gorzowa Wielkopolskiego
39. GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE
Przedstawiamy Państwu program 39. Gorzowskich Spotkań Teatralnych.
Bal u Stefanii
Z okazji przydającego we wrześniu Światowego Dnia Nosorożca Miasto Gorzów wspólnie z Teatrem im. Juliusza Osterwy ponownie zapraszają na wyjątkowy Bal u Stefanii.
Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie
To kolejna premiera tego sezonu w gorzowskim teatrze.
Inauguracja sezonu
Premierą farsy Dereka Benfielda Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. inauguruje sezon artystyczny
LATO W TEATRZE
W sierpniu wraca do naszego teatru Lato w teatrze, które w tym roku organizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Widzów Gorzowskiego Teatru.
Finał sezonu artystycznego z „Juliuszem” dla najpopularniejszego aktora
Sezon artystyczny w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim wieńczy uroczysta gala,
Finał konkursu „Młody Krytyk Teatralny”
Konkurs na recenzję spektaklu Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim "Zemsta" w reż. A. Ozgi został rozstrzygnięty.
SCENA LETNIA 2023
XXI GORZOWSKI FESTIWAL TEATRÓW OGRÓDKOWYCH
Współpraca popłaca
Jak niewiele czasu potrzeba, by stworzyć coś pięknego i wyposażyć dzieci w niezapomniane wspomnienia.
Pchła Szachrajka - premiera
3 czerwca premiera sztuki pt. "Pchła Szachrajka" autorstwa Jana Brzechwy
Premiera "Chodź na słówko"
13 maja premiera sztuki Maliny Prześlugi "Chodź na słówko" w reż. Jerzego Moszkowicza
Schować w oku
"Schować w oku - Gorzowskie obchody. Międzynarodowego Dnia Tańca"
Miasto Mieszkańcom
2 i 3 maja o godz. 17.00 zagramy dla Państwa spektakl pt. "Balladyna" w reż. Pawła Paszty. Wydarzenia prezentowane będą w ramach finansowanej z budżetu miasta Gorzowa akcji Miasto Mieszkańcom.
Kasa teatru
Szanowni Państwo!
SCHOWAĆ W OKU
"Schować w oku - Gorzowskie obchody. Międzynarodowego Dnia Tańca"
Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2023
International Theatre Institute ITI - World Organization for the Performing Arts ogłasza Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2023 (27 marca). Jego autorką w tym roku jest egipska aktorka Samiha Ayoub.