Spektakl oparty na tekście Katarzyny Knychalskiej, a wyreżyserowany przez Jacka Głomba (to Jego piąta realizacja w teatrze w Gorzowie Wielkopolskim, po „Zapachu żużla” Iwony Kusiak (2010), „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Williama Szekspira (2014), „Stilonie – najlepszym ze światów” Katarzyny Knychalskiej (2016) i „Gwałtu, co się dzieje!” Aleksandra Fredry (2020)) to metaforyczna opowieść o życiu cygańskiej poetki Papuszy, której spora część życia związana była z Gorzowem Wielkopolskim. Twórcy odchodzą od teatru dokumentalnego, nie śledzą biografii bohaterki z aptekarską dokładnością. Chcą raczej wejść w świat języka i emocji Papuszy, pokazać ją jako utalentowaną i wrażliwą kobietę, poddaną opresji swoich czasów i okoliczności życia.
„Papusza znaczy lalka”, bo lalka to przedmiot piękny, kruchy, ale też podatny na manipulację czy zabawę jej kosztem. W tej opowieści Papusza zostanie zaprezentowana przez sześć aktorek, ale ta multiplikacja nie będzie jedynie prostym zabiegiem teatralnym. Chór Papusz to przede wszystkim chór kobiet, zmagających się ze światem, w którym przychodzi im żyć, często te zmagania przegrywając. To też chór wrażliwych poetek, które obserwują rzeczywistość oczami dziecka i potrafią zapisywać jej piękno poetycką frazą. Cygańskość tej kobiecej wspólnoty nie wysuwa się tu na plan pierwszy, chociaż oczywiście jest jej nieodzowna. W spektaklu ubrana została w sferę bajek, podań i rytuałów, dla których inspiracją były te, obecne w cygańskim folklorze. Twórcy starali się jednak, by „cygańskość” poddana została autorskiej interpretacji, a nie zatrzymała się na poziomie cepelii czy prostych wyobrażeniach o „wozach kolorowych”. Pomoże w tym metaforyczna scenografia Małgorzaty Bulandy.
„Papusza znaczy lalka” to także spektakl z muzyką na żywo, skomponowaną przez Bartosza Straburzyńskiego wzbogacony przez piosenki inspirowane wierszami poetki, a przez to klimatyczny i w dobrym tego słowa znaczeniu – nostalgiczny.
Spektakl inspirowany jest postacią Bronisławy Wajs (Papuszy), oraz książką „Papusza” Angeliki Kuźniak.
Katarzyna Knychalska „Papusza znaczy lalka”, reżyseria: Jacek Głomb, scenografia: Małgorzata Bulanda, muzyka (na żywo): Bartosz Straburzyński, ruch sceniczny: Witold Jurewicz
Premiera 10 września 2022 r.
Zadanie realizowane w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022
Sfinansowano z budżetu miasta Gorzowa Wielkopolskiego
40. Gorzowskie Spotkania Teatralne- moduł transformacji cyfrowej
W ramach jubileuszowych 40. Gorzowskich Spotkań Teatralnych Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zrealizuje tzw. "moduł transformacji cyfrowej" w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
KOZIOŁEK MATOŁEK W KRAINIE ZDROWEJ ŻYWNOŚCI
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i udziałem Lubuskiego Kuratora Oświaty będzie realizował program pn. „Kupuj świadomie”.
OD-GŁOSY - Słuchowisko
Widziałeś na żywo „radio” w teatrze
Premiera spektaklu "Moja Abba"
W sobotę, 19 października 2024 roku o godz. 19:00 na Scenie Kameralnej Teatru im. Juliusza Osterwy, odbędzie się premiera spektaklu „Moja ABBA” w reż. Tomasza Mana.
WYNIKI NABORU DO GRUPY TEATRALNO-FILMOWEJ
Lista osób zakwalifikowanych do grupy teatralno-filmowej:
40.GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE
40. GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE
Weekend seniora z kulturą w Teatrze Osterwy
Teatr nasz ma przyjemność włączyć się w tegoroczną edycję wyjątkowego projektu, jakim jest „Weekend Seniora z kulturą” - projektu którego głównym organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
KOLEJNY BAL U STEFANII
Na kolejny „Bal u Stefanii” zapraszamy w najbliższy piątek, 20 września do teatralnego ogrodu!
Nabór do młodzieżowej grupy teatralno-filmowej
Interesuje Cię teatr i film? Szukasz sposobu, aby twórczo spędzić czas w towarzystwie ciekawych osób?
Kampania profilaktyczna
Teatr zagra 20 spektakli dla młodzieży w ramach miejskiej kampanii.
Premiera „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców”
Premierą spektaklu „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców” gorzowski teatr rozpocznie sezon artystyczny.
LATO W TEATRZE
Półkolonie wakacyjne Lato w teatrze pt. „Mój skarb”
SCENA LETNIA
XXII Gorzowski festiwal Teatrów Ogródkowych 28 czerwca-28 lipca
NOCNY SZLAK KULTURALNY
„Mistrzowie nostalgii – zabawa podmiejska”.
Dzień Dziecka w Teatrze Osterwy
Zapraszamy dzieci i rodziców na wyjątkowy Dzień Dziecka w teatrze.
WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI
Wspólnie z Instytutem Teatralnym zapraszamy w czerwcu nauczycieli klas 4-8 szkół podstawowych na nieodpłatne warsztaty pn. Teatr wspiera.