KONTRAST A A A

Papusza znaczy lalka

Papusza znaczy lalka
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie sezon artystyczny 2022/23 planuje inaugurować premierą spektaklu "Papusza znaczy lalka"

Spektakl oparty na tekście Katarzyny Knychalskiej, a wyreżyserowany przez Jacka Głomba (to Jego piąta realizacja w teatrze w Gorzowie Wielkopolskim, po „Zapachu żużla” Iwony Kusiak (2010), „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Williama Szekspira (2014), „Stilonie – najlepszym ze światów” Katarzyny Knychalskiej (2016) i „Gwałtu, co się dzieje!” Aleksandra Fredry (2020))  to metaforyczna opowieść o życiu cygańskiej poetki Papuszy, której spora część życia związana była z Gorzowem Wielkopolskim. Twórcy odchodzą od teatru dokumentalnego, nie śledzą biografii bohaterki z aptekarską dokładnością. Chcą raczej wejść w świat języka i emocji Papuszy, pokazać ją jako utalentowaną i wrażliwą kobietę, poddaną opresji swoich czasów i okoliczności życia.

„Papusza znaczy lalka”, bo lalka to przedmiot piękny, kruchy, ale też podatny na manipulację czy zabawę jej kosztem. W tej opowieści Papusza zostanie zaprezentowana przez sześć aktorek, ale ta multiplikacja nie będzie jedynie prostym zabiegiem teatralnym. Chór Papusz to przede wszystkim chór kobiet, zmagających się ze światem, w którym przychodzi im żyć, często te zmagania przegrywając. To też chór wrażliwych poetek, które obserwują rzeczywistość oczami dziecka i potrafią zapisywać jej piękno poetycką frazą. Cygańskość tej kobiecej wspólnoty nie wysuwa się tu na plan pierwszy, chociaż oczywiście jest jej nieodzowna. W spektaklu ubrana została w sferę bajek, podań i rytuałów, dla których inspiracją były te, obecne w cygańskim folklorze. Twórcy starali się jednak, by „cygańskość” poddana została autorskiej interpretacji, a nie zatrzymała się na poziomie cepelii czy prostych wyobrażeniach o „wozach kolorowych”. Pomoże w tym metaforyczna scenografia Małgorzaty Bulandy.

„Papusza znaczy lalka” to także spektakl z muzyką na żywo, skomponowaną przez Bartosza Straburzyńskiego wzbogacony przez piosenki inspirowane wierszami poetki, a przez to klimatyczny i w dobrym tego słowa znaczeniu – nostalgiczny.

Spektakl inspirowany jest postacią Bronisławy Wajs (Papuszy), oraz książką „Papusza”  Angeliki Kuźniak.

Katarzyna Knychalska „Papusza znaczy lalka”, reżyseria: Jacek Głomb, scenografia: Małgorzata Bulanda, muzyka (na żywo): Bartosz Straburzyński, ruch sceniczny: Witold Jurewicz

Premiera 10 września 2022 r.

 

Zadanie realizowane w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania  Narkomanii na rok 2022
Sfinansowano z budżetu miasta Gorzowa Wielkopolskiego

 

Pozostałe wydarzenia

KOLEJNY BAL U STEFANII

KOLEJNY BAL U STEFANII

Na kolejny „Bal u Stefanii” zapraszamy w najbliższy piątek, 20 września do teatralnego ogrodu!

Nabór do młodzieżowej grupy teatralno-filmowej

Nabór do młodzieżowej grupy teatralno-filmowej

Interesuje Cię teatr i film? Szukasz sposobu, aby twórczo spędzić czas w towarzystwie ciekawych osób?

Kampania profilaktyczna

Kampania profilaktyczna

Teatr zagra 20 spektakli dla młodzieży w ramach miejskiej kampanii.

Premiera „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców”

Premiera „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców”

Premierą spektaklu „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców” gorzowski teatr rozpocznie sezon artystyczny.

LATO W TEATRZE

LATO W TEATRZE

Półkolonie wakacyjne Lato w teatrze pt. „Mój skarb”

SCENA LETNIA

SCENA LETNIA

XXII Gorzowski festiwal Teatrów Ogródkowych 28 czerwca-28 lipca

NOCNY SZLAK KULTURALNY

NOCNY SZLAK KULTURALNY

„Mistrzowie nostalgii – zabawa podmiejska”.

Dzień Dziecka w Teatrze Osterwy

Dzień Dziecka w Teatrze Osterwy

Zapraszamy dzieci i rodziców na wyjątkowy Dzień Dziecka w teatrze.

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

Wspólnie z Instytutem Teatralnym zapraszamy w czerwcu nauczycieli klas 4-8 szkół podstawowych na nieodpłatne warsztaty pn. Teatr wspiera.

ODWOŁANY SPEKTAKL "NA PEŁNYCH OBROTACH"

ODWOŁANY SPEKTAKL "NA PEŁNYCH OBROTACH"

Drodzy Widzowie!

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH

Podczas tegorocznej edycji  „Święta Ulicy Teatralnej” odbędzie się także specjalne zwiedzanie Teatru im. J. Osterwy w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

ŚWIĘTO ULICY TEATRALNEJ

ŚWIĘTO ULICY TEATRALNEJ

11 maja w godz. 14.00 – 18.00 odbędzie się „Święto ulicy Teatralnej”, czyli coroczny festyn kulturalno-rozrywkowy organizowany w przestrzeni ulicy Teatralnej przez instytucje gorzowskie, które mają przy niej swoją siedzibę:

II Lubuski Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych

II Lubuski Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych

My to znaczy Ja i Ty I już zawsze na zawsze

Miasto Mieszkańcom

Miasto Mieszkańcom

1, 2, 3 maja o godz. 18.00 w ramach "Majówki" zagramy dla Państwa spektakl pt. "Zemsta" w reż. Andrzeja Ozgi. Wydarzenia sfinansowano z budżetu miasta Gorzowa Wielkopolskiego .

„NIGDY ZAWSZE TERAZ” – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA 2024

„NIGDY ZAWSZE TERAZ” – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA 2024

26 kwietnia o godz. 19.00 zapraszamy wszystkich miłośników tańca i teatru na spektakl "Nigdy zawsze teraz", którym będziemy celebrować Międzynarodowy Dzień Tańca.

ORĘDZIE NA 62. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

ORĘDZIE NA 62. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

W tym roku autorem orędzia jest norweski dramatopisarz, laureat zeszłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Jon Fosse.