Krystyna Chołoniewska w sztuce „Nieobecny - kilka scen z życia rodziców” stworzyła obraz współczesnej rodziny. Mówi w niej o procesie dojrzewania, trudnym zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Utwór przedstawia narastającą przepaść niezrozumienia i obcości. Autorka nie opowiada się po żadnej ze stron, nie komentuje, unika moralizatorstwa, ocenę pozostawiając widzom.
W procesie przygotowywania do realizacji spektaklu „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców” Jerzy Moszkowicz, reżyser spektaklu, przeprowadził spotkania warsztatowe z młodzieżą licealną pod wspólnym tytułem „W pogoni za anachronizmem”. Ich celem było sprawdzenie, jakie elementy dramatu „Nieobecny. Kilka scen z życia rodziców” Krystyny Chołoniewskiej, napisanego w roku 1999, mają dzisiaj charakter anachroniczny, przestarzały, niedopasowany do realiów współczesności Anno Domini 2024. Oczywiście nie chodziło tu o wymagające zapewne większego namysłu i szerszej debaty problemy natury filozoficznej czy społeczno-obyczajowej, ale raczej o elementy związane z prozą codziennego życia.
Przeprowadzone warsztaty okazały się niezwykle pomocne w pracy nad tekstem, który powędrował na scenę. Opracowując dramat, reżyser zdecydował się, idąc za podpowiedzią młodzieży, na zastąpienie anachronizmów przedmiotami i sytuacjami bardziej współczesnymi. Szczególną wagę przywiązał do obecności w naszej rzeczywistości smartfonów. W 1999 roku telefonia komórkowa dopiero wkraczała w nasze życie. Dzisiaj ma istotny udział w jego kształtowaniu, co starał się uwypuklić, kreśląc, przy współpracy i akceptacji autorki dramatu, wariant „Nieobecnego_2024”.
Spektakl prezentowany będzie w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2023-2026.
Premiera 31 sierpnia 2024 r.
Premiera "Pana Twardowskiego"
Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze aktywnie współpracują ze sobą od trzech lat na rzecz wspierania rozwoju najmłodszych mieszkańców naszego województwa.
SIMONA K. WOŁAJĄCA NA PUSZCZY
Monodram Piotra Rowickiego w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej i reżyserii Anny Gryszkówny.
40. Gorzowskie Spotkania Teatralne- moduł transformacji cyfrowej
W ramach jubileuszowych 40. Gorzowskich Spotkań Teatralnych Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zrealizuje tzw. "moduł transformacji cyfrowej" w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
KOZIOŁEK MATOŁEK W KRAINIE ZDROWEJ ŻYWNOŚCI
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i udziałem Lubuskiego Kuratora Oświaty będzie realizował program pn. „Kupuj świadomie”.
OD-GŁOSY - Słuchowisko
Widziałeś na żywo „radio” w teatrze
Premiera spektaklu "Moja Abba"
W sobotę, 19 października 2024 roku o godz. 19:00 na Scenie Kameralnej Teatru im. Juliusza Osterwy, odbędzie się premiera spektaklu „Moja ABBA” w reż. Tomasza Mana.
WYNIKI NABORU DO GRUPY TEATRALNO-FILMOWEJ
Lista osób zakwalifikowanych do grupy teatralno-filmowej:
40.GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE
40. GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE
Weekend seniora z kulturą w Teatrze Osterwy
Teatr nasz ma przyjemność włączyć się w tegoroczną edycję wyjątkowego projektu, jakim jest „Weekend Seniora z kulturą” - projektu którego głównym organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
KOLEJNY BAL U STEFANII
Na kolejny „Bal u Stefanii” zapraszamy w najbliższy piątek, 20 września do teatralnego ogrodu!
Nabór do młodzieżowej grupy teatralno-filmowej
Interesuje Cię teatr i film? Szukasz sposobu, aby twórczo spędzić czas w towarzystwie ciekawych osób?
Kampania profilaktyczna
Teatr zagra 20 spektakli dla młodzieży w ramach miejskiej kampanii.
LATO W TEATRZE
Półkolonie wakacyjne Lato w teatrze pt. „Mój skarb”
SCENA LETNIA
XXII Gorzowski festiwal Teatrów Ogródkowych 28 czerwca-28 lipca
NOCNY SZLAK KULTURALNY
„Mistrzowie nostalgii – zabawa podmiejska”.
Dzień Dziecka w Teatrze Osterwy
Zapraszamy dzieci i rodziców na wyjątkowy Dzień Dziecka w teatrze.