KONTRAST A A A
KPO

Premiera "Opowieści Wigilijnej"

Premiera "Opowieści Wigilijnej"
„Opowieść WIGILIJNA” wg Charlesa Dickensa w adaptacji i reżyserii Andrzeja Ozgi w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

 

To było 19 grudnia, czwartego roku panowania ledwie 24-letniej Królowej Wiktorii. Imperium nie miało żadnej, znaczącej konkurencji na ziemskim globie, a tętniący życiem Londyn zasłużenie sięgał po miano Stolicy Świata. Z trudnych do policzenia kolonii, dominiów i protektoratów Brytyjskiej Korony płynęły towary, surowce i inne aktywa zamieniane na londyńskiej giełdzie w stosy banknotów i akcji.

Jednak - jak to zwykle bywa - tak liczne owoce imperialnej koniunktury trafiały do kieszeni nielicznych, a tuż za granicą City metropolia przechodziła w ocean nędzy i wykluczenia.

Pojęcie "społeczeństwa" istniało już wprawdzie od stu lat, ale mało kto się nim przejmował. Ten kto miał, dbał o to by mieć więcej, a kto nie miał, ten nie miał też nic do gadania. W tej atmosferze wciąż młody, choć już uznany pisarz popadł w długi karciane i musiał prędko coś wymyślić, by nie skończyć - tak, jak przed laty jego ojciec - w jednym z licznych w tej epoce więzień dla dłużników. Wpadł wtedy na pomysł napisania krótkiej powieści na okoliczność zbliżającego się Bożego Narodzenia. Nadał jej tytuł "A Christmas Carol. In Prose. Being a Ghost Story of Christmas", co w tłumaczeniu na polski brzmi "Kolęda prozą, czyli wigilijna opowieść o duchu". Zaś z racji tego, że Charles Dickens "wielkim pisarzem był", być może wcale nie planując, poruszył swoją przypowieścią kilka strun, które w sercach czytelników zabrzmiały niezwykle silnie i czysto. Bowiem jak mówi jedna z postaci gorzowskiej adaptacji "Ludzie często zapominają, że są lepsi niż świat, który ich otacza i wystarczy im o tym przypomnieć." Myśl ta może być traktowana jako przesłanie Dickensowskiego mini-arcydzieła. Przyczyna niesamowitej popularności "Opowieści Wigilijnej", bo w takiej skróconej formie tytuł przyjął się w setkach wersji językowych na całym świecie i funkcjonuje tak od 177 lat.

Poetycka przypowieść o starym, zgorzkniałym skąpcu, tak jak i powstające na jej podstawie niezliczone adaptacje teatralne i filmowe prowokuje do poszukiwań odpowiedzi na pytanie: Na czym polega szczęśliwe życie..? A może raczej, na czym ono - z pewnością - nie polega?

Andrzej Ozga, znany gorzowskim widzom z wcześniejszych realizacji: „Ani z Zielonego Wzgórza”, „Złotej Kaczki” czy „Calineczki” do współpracy zaprosił Tatianę Kwiatkowską odpowiedzialną za scenografię, Marka Zalewskiego, który napisał muzykę do spektaklu i Tomasza Tworkowskiego odpowiedzialnego za choreografię.

Premiera spektaklu 5 grudnia o godz. 17.00

Pozostałe wydarzenia

40. Gorzowskie Spotkania Teatralne- moduł transformacji cyfrowej

40. Gorzowskie Spotkania Teatralne- moduł transformacji cyfrowej

W ramach jubileuszowych 40. Gorzowskich Spotkań Teatralnych Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zrealizuje tzw. "moduł transformacji cyfrowej" w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

KOZIOŁEK MATOŁEK W KRAINIE ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

KOZIOŁEK MATOŁEK W KRAINIE ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i udziałem Lubuskiego Kuratora Oświaty będzie realizował program pn. „Kupuj świadomie”.

OD-GŁOSY -  Słuchowisko

OD-GŁOSY - Słuchowisko

Widziałeś na żywo „radio” w  teatrze

Premiera spektaklu "Moja Abba"

Premiera spektaklu "Moja Abba"

W sobotę, 19 października 2024 roku o godz. 19:00 na Scenie Kameralnej Teatru im. Juliusza Osterwy, odbędzie się premiera spektaklu „Moja ABBA” w reż. Tomasza Mana.

WYNIKI NABORU DO GRUPY TEATRALNO-FILMOWEJ

WYNIKI NABORU DO GRUPY TEATRALNO-FILMOWEJ

Lista osób zakwalifikowanych do grupy teatralno-filmowej:

40.GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

40.GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

40. GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

Weekend seniora z kulturą w Teatrze Osterwy

Weekend seniora z kulturą w Teatrze Osterwy

Teatr nasz ma przyjemność włączyć się w tegoroczną edycję wyjątkowego projektu, jakim jest „Weekend Seniora z kulturą” - projektu którego głównym organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

KOLEJNY BAL U STEFANII

KOLEJNY BAL U STEFANII

Na kolejny „Bal u Stefanii” zapraszamy w najbliższy piątek, 20 września do teatralnego ogrodu!

Nabór do młodzieżowej grupy teatralno-filmowej

Nabór do młodzieżowej grupy teatralno-filmowej

Interesuje Cię teatr i film? Szukasz sposobu, aby twórczo spędzić czas w towarzystwie ciekawych osób?

Kampania profilaktyczna

Kampania profilaktyczna

Teatr zagra 20 spektakli dla młodzieży w ramach miejskiej kampanii.

Premiera „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców”

Premiera „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców”

Premierą spektaklu „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców” gorzowski teatr rozpocznie sezon artystyczny.

LATO W TEATRZE

LATO W TEATRZE

Półkolonie wakacyjne Lato w teatrze pt. „Mój skarb”

SCENA LETNIA

SCENA LETNIA

XXII Gorzowski festiwal Teatrów Ogródkowych 28 czerwca-28 lipca

NOCNY SZLAK KULTURALNY

NOCNY SZLAK KULTURALNY

„Mistrzowie nostalgii – zabawa podmiejska”.

Dzień Dziecka w Teatrze Osterwy

Dzień Dziecka w Teatrze Osterwy

Zapraszamy dzieci i rodziców na wyjątkowy Dzień Dziecka w teatrze.

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

Wspólnie z Instytutem Teatralnym zapraszamy w czerwcu nauczycieli klas 4-8 szkół podstawowych na nieodpłatne warsztaty pn. Teatr wspiera.