KONTRAST A A A

Premiera "Opowieści Wigilijnej"

Premiera "Opowieści Wigilijnej"
„Opowieść WIGILIJNA” wg Charlesa Dickensa w adaptacji i reżyserii Andrzeja Ozgi w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

 

To było 19 grudnia, czwartego roku panowania ledwie 24-letniej Królowej Wiktorii. Imperium nie miało żadnej, znaczącej konkurencji na ziemskim globie, a tętniący życiem Londyn zasłużenie sięgał po miano Stolicy Świata. Z trudnych do policzenia kolonii, dominiów i protektoratów Brytyjskiej Korony płynęły towary, surowce i inne aktywa zamieniane na londyńskiej giełdzie w stosy banknotów i akcji.

Jednak - jak to zwykle bywa - tak liczne owoce imperialnej koniunktury trafiały do kieszeni nielicznych, a tuż za granicą City metropolia przechodziła w ocean nędzy i wykluczenia.

Pojęcie "społeczeństwa" istniało już wprawdzie od stu lat, ale mało kto się nim przejmował. Ten kto miał, dbał o to by mieć więcej, a kto nie miał, ten nie miał też nic do gadania. W tej atmosferze wciąż młody, choć już uznany pisarz popadł w długi karciane i musiał prędko coś wymyślić, by nie skończyć - tak, jak przed laty jego ojciec - w jednym z licznych w tej epoce więzień dla dłużników. Wpadł wtedy na pomysł napisania krótkiej powieści na okoliczność zbliżającego się Bożego Narodzenia. Nadał jej tytuł "A Christmas Carol. In Prose. Being a Ghost Story of Christmas", co w tłumaczeniu na polski brzmi "Kolęda prozą, czyli wigilijna opowieść o duchu". Zaś z racji tego, że Charles Dickens "wielkim pisarzem był", być może wcale nie planując, poruszył swoją przypowieścią kilka strun, które w sercach czytelników zabrzmiały niezwykle silnie i czysto. Bowiem jak mówi jedna z postaci gorzowskiej adaptacji "Ludzie często zapominają, że są lepsi niż świat, który ich otacza i wystarczy im o tym przypomnieć." Myśl ta może być traktowana jako przesłanie Dickensowskiego mini-arcydzieła. Przyczyna niesamowitej popularności "Opowieści Wigilijnej", bo w takiej skróconej formie tytuł przyjął się w setkach wersji językowych na całym świecie i funkcjonuje tak od 177 lat.

Poetycka przypowieść o starym, zgorzkniałym skąpcu, tak jak i powstające na jej podstawie niezliczone adaptacje teatralne i filmowe prowokuje do poszukiwań odpowiedzi na pytanie: Na czym polega szczęśliwe życie..? A może raczej, na czym ono - z pewnością - nie polega?

Andrzej Ozga, znany gorzowskim widzom z wcześniejszych realizacji: „Ani z Zielonego Wzgórza”, „Złotej Kaczki” czy „Calineczki” do współpracy zaprosił Tatianę Kwiatkowską odpowiedzialną za scenografię, Marka Zalewskiego, który napisał muzykę do spektaklu i Tomasza Tworkowskiego odpowiedzialnego za choreografię.

Premiera spektaklu 5 grudnia o godz. 17.00

Pozostałe wydarzenia

Kasa teatru

Kasa teatru

Szanowni Państwo! Informujemy, że od 24 czerwca do 5 sierpnia  2024 r. kasa teatru będzie nieczynna. 

LATO W TEATRZE

LATO W TEATRZE

Półkolonie wakacyjne Lato w teatrze pt. „Mój skarb”

SCENA LETNIA

SCENA LETNIA

XXII Gorzowski festiwal Teatrów Ogródkowych 28 czerwca-28 lipca

NOCNY SZLAK KULTURALNY

NOCNY SZLAK KULTURALNY

„Mistrzowie nostalgii – zabawa podmiejska”.

Dzień Dziecka w Teatrze Osterwy

Dzień Dziecka w Teatrze Osterwy

Zapraszamy dzieci i rodziców na wyjątkowy Dzień Dziecka w teatrze.

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

Wspólnie z Instytutem Teatralnym zapraszamy w czerwcu nauczycieli klas 4-8 szkół podstawowych na nieodpłatne warsztaty pn. Teatr wspiera.

ODWOŁANY SPEKTAKL "NA PEŁNYCH OBROTACH"

ODWOŁANY SPEKTAKL "NA PEŁNYCH OBROTACH"

Drodzy Widzowie!

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH

Podczas tegorocznej edycji  „Święta Ulicy Teatralnej” odbędzie się także specjalne zwiedzanie Teatru im. J. Osterwy w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

ŚWIĘTO ULICY TEATRALNEJ

ŚWIĘTO ULICY TEATRALNEJ

11 maja w godz. 14.00 – 18.00 odbędzie się „Święto ulicy Teatralnej”, czyli coroczny festyn kulturalno-rozrywkowy organizowany w przestrzeni ulicy Teatralnej przez instytucje gorzowskie, które mają przy niej swoją siedzibę:

II Lubuski Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych

II Lubuski Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych

My to znaczy Ja i Ty I już zawsze na zawsze

Miasto Mieszkańcom

Miasto Mieszkańcom

1, 2, 3 maja o godz. 18.00 w ramach "Majówki" zagramy dla Państwa spektakl pt. "Zemsta" w reż. Andrzeja Ozgi. Wydarzenia sfinansowano z budżetu miasta Gorzowa Wielkopolskiego .

„NIGDY ZAWSZE TERAZ” – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA 2024

„NIGDY ZAWSZE TERAZ” – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA 2024

26 kwietnia o godz. 19.00 zapraszamy wszystkich miłośników tańca i teatru na spektakl "Nigdy zawsze teraz", którym będziemy celebrować Międzynarodowy Dzień Tańca.

ORĘDZIE NA 62. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

ORĘDZIE NA 62. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

W tym roku autorem orędzia jest norweski dramatopisarz, laureat zeszłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Jon Fosse.

"My i oni" w ramach współpracy z ROPS-em

"My i oni" w ramach współpracy z ROPS-em

W ramach współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Zielonej Górze przygotowujemy na Scenie Kameralnej spektakl pt. „My i oni” inspirowany legendarnym albumem zespołu Pink Floyd – „Th Dark Side of the Moon”.

Premiera "Wiśniowego sadu"

Premiera "Wiśniowego sadu"

22 marca w gorzowskim teatrze odbędzie się premiera sztuki Antoniego Czechowa „Wiśniowy sad”.

Dzień kobiet w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Dzień kobiet w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Koncert przygotowany z myślą o kobietach… koncert o zapachu pomarańczy.