To było 19 grudnia, czwartego roku panowania ledwie 24-letniej Królowej Wiktorii. Imperium nie miało żadnej, znaczącej konkurencji na ziemskim globie, a tętniący życiem Londyn zasłużenie sięgał po miano Stolicy Świata. Z trudnych do policzenia kolonii, dominiów i protektoratów Brytyjskiej Korony płynęły towary, surowce i inne aktywa zamieniane na londyńskiej giełdzie w stosy banknotów i akcji.
Jednak - jak to zwykle bywa - tak liczne owoce imperialnej koniunktury trafiały do kieszeni nielicznych, a tuż za granicą City metropolia przechodziła w ocean nędzy i wykluczenia.
Pojęcie "społeczeństwa" istniało już wprawdzie od stu lat, ale mało kto się nim przejmował. Ten kto miał, dbał o to by mieć więcej, a kto nie miał, ten nie miał też nic do gadania. W tej atmosferze wciąż młody, choć już uznany pisarz popadł w długi karciane i musiał prędko coś wymyślić, by nie skończyć - tak, jak przed laty jego ojciec - w jednym z licznych w tej epoce więzień dla dłużników. Wpadł wtedy na pomysł napisania krótkiej powieści na okoliczność zbliżającego się Bożego Narodzenia. Nadał jej tytuł "A Christmas Carol. In Prose. Being a Ghost Story of Christmas", co w tłumaczeniu na polski brzmi "Kolęda prozą, czyli wigilijna opowieść o duchu". Zaś z racji tego, że Charles Dickens "wielkim pisarzem był", być może wcale nie planując, poruszył swoją przypowieścią kilka strun, które w sercach czytelników zabrzmiały niezwykle silnie i czysto. Bowiem jak mówi jedna z postaci gorzowskiej adaptacji "Ludzie często zapominają, że są lepsi niż świat, który ich otacza i wystarczy im o tym przypomnieć." Myśl ta może być traktowana jako przesłanie Dickensowskiego mini-arcydzieła. Przyczyna niesamowitej popularności "Opowieści Wigilijnej", bo w takiej skróconej formie tytuł przyjął się w setkach wersji językowych na całym świecie i funkcjonuje tak od 177 lat.
Poetycka przypowieść o starym, zgorzkniałym skąpcu, tak jak i powstające na jej podstawie niezliczone adaptacje teatralne i filmowe prowokuje do poszukiwań odpowiedzi na pytanie: Na czym polega szczęśliwe życie..? A może raczej, na czym ono - z pewnością - nie polega?
Andrzej Ozga, znany gorzowskim widzom z wcześniejszych realizacji: „Ani z Zielonego Wzgórza”, „Złotej Kaczki” czy „Calineczki” do współpracy zaprosił Tatianę Kwiatkowską odpowiedzialną za scenografię, Marka Zalewskiego, który napisał muzykę do spektaklu i Tomasza Tworkowskiego odpowiedzialnego za choreografię.
Premiera spektaklu 5 grudnia o godz. 17.00
„Działamy od 30 lat”
Jubileusz Studia Teatralnego dla Dzieci i Młodzieży odbędzie się 21 maja na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy.
JESTEM CZYSTY
Teatr Mostów zaprasza na spektakl pt. „Jestem czysty”, którego trzykrotna prezentacja zaplanowana jest na 8,9,10 czerwca, na Scenie Kameralnej gorzowskiego teatru o godz. 19.00
WEJŚCIÓWKI NA MAJOWE SPEKTAKLE
"Trzy razy Piaf", "Wierszyki - Wybryki", "1980-Ty", "Tygrys tańczy dla Szu-Hin"
1980. CZAS ZRYWU PATRIOTYCZNEGO
W ramach projektu planujemy pięciokrotną prezentację widowiska muzycznego „1980-TY” osnutego wokół autentycznych wydarzeń polskiego sierpnia 1980.
KASA TEATRU
Drodzy Widzowie,
WIOSENNE WARSZTATY DLA GOŚCI Z UKRAINY
W poniedziałek, 11 kwietnia gorzowski teatr zaprasza ukraińskie dzieci wraz z rodzicami na „Wiosenne warsztaty teatralne”.
Międzynarodowy Dzień Teatru
Szanowni Państwo!
Ukraina jest kobietą
Czytanie prformatywne sztuki Pavlo Arje "Chwała bohaterom"
Kondycja wyobraźni
Wystawa prac Edwarda Hartwiga w Gorzowie Wielkopolskim
Promocja książki "Życie niedokończone"
Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb
Nagrodzeni aktorzy
W miniony piątek, 1 października, w Filharmonii Gorzowskiej odbyła się XXII Inauguracja Sezonu Kulturalnego,
STANOWISKA MULTIMEDIALNE
W ramach programu pn. Rozbudowa budynku Teatru wraz z zagospodarowaniem terenu Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. (Etap V),
Witold Andrzejewski – aktor Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
Pod koniec roku 2020 ukazała się monografia Witolda Andrzejewskiego, aktora gorzowskiej sceny w latach 1960-1966. Pomysł napisania książki powstał w piątą rocznicę śmierci Andrzejewskiego.
Fundusz Wsparcia Kultury
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. jest beneficjentem Funduszu Wsparcia Kultury.
ŚWIECIE NASZ premiera online
Gdyby Marek Grechuta żył, 10 grudnia obchodziłby swoje 75-te urodziny....
SCHOWAĆ W OKU
Drogi Herberta i Lutosławskiego krzyżują się w Gorzowie Wielkopolskim.