„Wiśniowy sad” to ostatnia sztuka teatralna Antoniego Czechowa napisana w 1903 roku. Sztuka wywarła wielkie wrażenie na jej pierwszych czytelnikach. Pisano o tym w listach i telegramach do autora, ale nie sprawiły mu one radości, sądził bowiem, że jego zamysły zostały źle odczytane. Uważał, że podobnie jak w przypadku swoich poprzednich utworów napisał komedię, a nawet farsę i nie rozumiał skąd nostalgiczne postrzeganie sztuki.
„Wiśniowy sad” to komedia o dramatycznym uciekaniu przed życiem. Nikt tu nie potrafi wziąć odpowiedzialności za swój los. Codzienne życie bohaterów toczy się wśród wydarzeń doniosłych i błahych, ale nie potrafią oni nadać mu sensu – ani w pracy, ani w miłości. Mają marzenia i nadzieję na zmiany w przyszłości, ale teraźniejszość ich przerasta. Wszyscy utrwalają fikcję, odklejają się od realu, karmią iluzją. Zawsze idzie jakieś „nowe”, a odchodzi „stare”. Czechow opisuje, jak bardzo się tego faktu boimy. Jacy śmieszni jesteśmy w tej bezradności wobec zmian i tragiczni w niezrozumieniu ich konieczności.
Wszystko wskazuje na to, że gorzowska inscenizacja nie będzie melancholijno-sentymentalna. Reżyser spektaklu, Jan Tomaszewicz chce, abyśmy doświadczyli Czechowa, który domagał się bardziej komediowego ujęcia swoich sztuk.
- Jeśli dostrzeżemy siebie w wykreowanym przez Czechowa obrazie – to z pewnością będzie to sukces twórców sztuki, bo przecież każdy z nas mierzy się w swoim życiu z przemijaniem i zmiennością rzeczywistości. I każdy ma swój „wiśniowy sad” za którym tęskni. To wszystko jest wpisane w poetykę naszego istnienia.
Scenografia: Krzysztof Małachowski, znany ze scenografii awangardowych i minimalistycznych form. Zaprojektuje kompleksowo: scenografię, kostiumy i światło.
Muzyka: Marek Zalewski, twórca muzyki do wielu spektakli prezentowanych w gorzowskim teatrze.
Ruch sceniczny: Bartosz Bandura, aktor, tancerz, performer, choreograf, reżyser ruchu.
Juliusz 2025 - znamy zwycięzcę
W sobotę odbyła się uroczysta gala kończąca sezon artystyczny 2024/2025, podczas której poznaliśmy zwyciężczynię plebiscytu na najpopularniejszego aktora gorzowskiego teatru.
Dyrektor Jan Tomaszewicz - Prezesem ZASP
Z przyjemnością i dumą informujemy, że nasz Dyrektor, Jan Tomaszewicz został Prezesem Związku Artystów Scen Polskich.
SCENA LETNIA 2025
Scena Letnia 2025 – już po raz 23. w Teatrze im. J. Osterwy!
„Juliusz 2025” – wybierz ulubionego aktora gorzowskiej sceny!
„Juliusz” to wyjątkowa nagroda, która co dwa lata trafia w ręce najpopularniejszego aktora lub aktorki gorzowskiego teatru – wybranego przez samych widzów. W tym roku zmieniamy nieco zasady, które jeszcze bardziej angażują naszą teatralną społeczność
Wyniki II Konkursu na recenzję spektaklu
Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim MŁODY KRYTYK TEATRALNY
„BądźMY Oryginalni!” w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
2 czerwca w Teatrze im. Juliusza Osterwy odbędzie się ogólnopolskie wydarzenie psychoedukacyjne dla młodzieży, które łączy energię nowoczesnego show z psychologiczną głębią i konkretnym wsparciem.
Premiera sztuki "Karmelek"
Premiera spektaklu „Karmelek” autorstwa Marty Guśniowskiej odbędzie się 1 czerwca 2025 roku o godzinie 16:00 na Scenie Kameralnej Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.
„Lubuskie – przestrzeń dla młodych”
Wydarzenie organizowane przez ROPS w Zielonej Górze
Święto ulicy Teatralnej
24 maja o godz. 15.00 ruszamy z kolejną edycją „Święta ulicy Teatralnej” – festynu rodzinnego, który od 2015 roku łączy mieszkańców we wspólnym świętowaniu, zabawie i integracji.
Dni Funduszy Europejskich
W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Teatrze im. J. 0sterwy odbędą się dwa wydarzenia.
MAJÓWKA W TEATRZE
Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku.
PUSTY BŁĘKIT
Stowarzyszenie Widzów Gorzowskiego Teatru oraz Strefa 2B zapraszają na Gorzowskie Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca!
63. Międzynarodowy Dzień Teatru
27 marca to dzień, w którym na całym świecie celebrujemy teatr – jego siłę, tradycję i znaczenie dla społeczeństwa.
FERDYDURKE
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. zaprasza na pierwszą w tym roku premierę sztuki Witolda Gombrowicza „Ferdydurke”.
III Lubuski Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych
Dziecięce podróże małe i duże
Młody Krytyk Teatralny
II Konkurs na recenzję teatralną spektaklu Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim