„Wiśniowy sad” to ostatnia sztuka teatralna Antoniego Czechowa napisana w 1903 roku. Sztuka wywarła wielkie wrażenie na jej pierwszych czytelnikach. Pisano o tym w listach i telegramach do autora, ale nie sprawiły mu one radości, sądził bowiem, że jego zamysły zostały źle odczytane. Uważał, że podobnie jak w przypadku swoich poprzednich utworów napisał komedię, a nawet farsę i nie rozumiał skąd nostalgiczne postrzeganie sztuki.
„Wiśniowy sad” to komedia o dramatycznym uciekaniu przed życiem. Nikt tu nie potrafi wziąć odpowiedzialności za swój los. Codzienne życie bohaterów toczy się wśród wydarzeń doniosłych i błahych, ale nie potrafią oni nadać mu sensu – ani w pracy, ani w miłości. Mają marzenia i nadzieję na zmiany w przyszłości, ale teraźniejszość ich przerasta. Wszyscy utrwalają fikcję, odklejają się od realu, karmią iluzją. Zawsze idzie jakieś „nowe”, a odchodzi „stare”. Czechow opisuje, jak bardzo się tego faktu boimy. Jacy śmieszni jesteśmy w tej bezradności wobec zmian i tragiczni w niezrozumieniu ich konieczności.
Wszystko wskazuje na to, że gorzowska inscenizacja nie będzie melancholijno-sentymentalna. Reżyser spektaklu, Jan Tomaszewicz chce, abyśmy doświadczyli Czechowa, który domagał się bardziej komediowego ujęcia swoich sztuk.
- Jeśli dostrzeżemy siebie w wykreowanym przez Czechowa obrazie – to z pewnością będzie to sukces twórców sztuki, bo przecież każdy z nas mierzy się w swoim życiu z przemijaniem i zmiennością rzeczywistości. I każdy ma swój „wiśniowy sad” za którym tęskni. To wszystko jest wpisane w poetykę naszego istnienia.
Scenografia: Krzysztof Małachowski, znany ze scenografii awangardowych i minimalistycznych form. Zaprojektuje kompleksowo: scenografię, kostiumy i światło.
Muzyka: Marek Zalewski, twórca muzyki do wielu spektakli prezentowanych w gorzowskim teatrze.
Ruch sceniczny: Bartosz Bandura, aktor, tancerz, performer, choreograf, reżyser ruchu.
40. Gorzowskie Spotkania Teatralne- moduł transformacji cyfrowej
W ramach jubileuszowych 40. Gorzowskich Spotkań Teatralnych Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zrealizuje tzw. "moduł transformacji cyfrowej" w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
KOZIOŁEK MATOŁEK W KRAINIE ZDROWEJ ŻYWNOŚCI
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i udziałem Lubuskiego Kuratora Oświaty będzie realizował program pn. „Kupuj świadomie”.
OD-GŁOSY - Słuchowisko
Widziałeś na żywo „radio” w teatrze
Premiera spektaklu "Moja Abba"
W sobotę, 19 października 2024 roku o godz. 19:00 na Scenie Kameralnej Teatru im. Juliusza Osterwy, odbędzie się premiera spektaklu „Moja ABBA” w reż. Tomasza Mana.
WYNIKI NABORU DO GRUPY TEATRALNO-FILMOWEJ
Lista osób zakwalifikowanych do grupy teatralno-filmowej:
40.GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE
40. GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE
Weekend seniora z kulturą w Teatrze Osterwy
Teatr nasz ma przyjemność włączyć się w tegoroczną edycję wyjątkowego projektu, jakim jest „Weekend Seniora z kulturą” - projektu którego głównym organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
KOLEJNY BAL U STEFANII
Na kolejny „Bal u Stefanii” zapraszamy w najbliższy piątek, 20 września do teatralnego ogrodu!
Nabór do młodzieżowej grupy teatralno-filmowej
Interesuje Cię teatr i film? Szukasz sposobu, aby twórczo spędzić czas w towarzystwie ciekawych osób?
Kampania profilaktyczna
Teatr zagra 20 spektakli dla młodzieży w ramach miejskiej kampanii.
Premiera „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców”
Premierą spektaklu „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców” gorzowski teatr rozpocznie sezon artystyczny.
LATO W TEATRZE
Półkolonie wakacyjne Lato w teatrze pt. „Mój skarb”
SCENA LETNIA
XXII Gorzowski festiwal Teatrów Ogródkowych 28 czerwca-28 lipca
NOCNY SZLAK KULTURALNY
„Mistrzowie nostalgii – zabawa podmiejska”.
Dzień Dziecka w Teatrze Osterwy
Zapraszamy dzieci i rodziców na wyjątkowy Dzień Dziecka w teatrze.
WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI
Wspólnie z Instytutem Teatralnym zapraszamy w czerwcu nauczycieli klas 4-8 szkół podstawowych na nieodpłatne warsztaty pn. Teatr wspiera.