„Zemsta” to klasyka gatunku, kanon komizmu sytuacyjnego i słownego humoru.
Gdyby Rokiem Aleksandra Fredry ogłoszono rok 2024, wypadłby on dokładnie 200 lat po prapremierze "Zemsty", która miała miejsce w teatrze Jana Nepomucena Kamińskiego we Lwowie.
I może warto byłoby poczekać, bo w całej polskiej literaturze trudno o komedię, po którą teatry i reżyserzy sięgają częściej i chętniej. Mamy tu dowcipną, kryształowo przejrzystą intrygę, a w niej galerię postaci ulepionych z odwiecznych ludzkich słabości. Każda napisana jest tak, że zaczynamy tęsknić, gdy tylko na moment zniknie ze sceny. Ponadto wartkie, prześmieszne dialogi podawane w zawrotnym tempie ośmiozgłoskowego wiersza, którego Fredro był i pozostaje mistrzem. I jeszcze polszczyzna, bardziej współczesna niż mogłoby się zdawać. To język fredrowski, przetykany w prawdzie archaizmami, ale cięty i uwodzący precyzją, jakiej próżno szukać w naszej powszedniej, gazetowo-internetowej paplaninie. Zaś rolą i przywilejem Teatru jest spojrzeć na wspomniane elementy fredrowskiego arcydzieła przez pryzmat współczesności, zbudować z nich na scenie „zwierciadło”, w którym warto się przeglądać.
„Zemsta” w interpretacji Andrzeja Ozgi będzie utworem na zgodę, na rozładowanie napięcia, na pokonanie muru, jaki ludzie budują między sobą. A wydobycie fredrowskiego dobrego humoru posłuży przyjrzeniu się nam samym ze zrozumieniem i dystansem.
Andrzej Ozga z gorzowskim teatrem współpracuje od wielu lat. Wyreżyserował tutaj m.in.: „Calineczkę”, „Złotą Kaczkę, „Anię z Zielonego Wzgórza”, „Opowieść wigilijną”, „Piękną i Bestię”. Na podstawie jego libretta pt. „1980-Ty” Jan Tomaszewicz wyreżyserował spektakl pod tym samym tytułem.
Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2023
International Theatre Institute ITI - World Organization for the Performing Arts ogłasza Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2023 (27 marca). Jego autorką w tym roku jest egipska aktorka Samiha Ayoub.
"Antologia Dramatu Lubuskiego"
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta zaprasza na spotkanie promujące książkę dr. Andrzeja Bucka pt. „Antologia dramatu lubuskiego".
MŁODY KRYTYK TEATRALNY
Konkurs na recenzję spektaklu Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim „Zemsta” w reż. Andrzeja Ozgi
Lubuski Przegląd Teatrzyków Dziecięcych
Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z Teatrem im. Juliusza Osterwy i Stowarzyszeniem Widzów Gorzowskiego Teatru
Nowy projekt i plany na magiczny Dzień Dziecka
Luty w pełni, a w gorzowskim Teatrze Osterwy już myślą o czerwcowym Dniu Dziecka, który w tym roku będzie miał charakter szczególny.
Mikołajki z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej
W ramach świątecznych działań podejmowanych przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze
Wokół Papuszy
29 października o godz. o 17.45 odbyła się debata na temat teatralnego ujęcia losu Papuszy, romskiej poetki i niepospolitej kobiety, w kontekście spektaklu zrealizowanego w gorzowskim teatrze pt. „Papusza znaczy lalka”.
Mała Reduta Osterwy
Teatr im. J. Osterwy ruszył w trasę po województwie lubuskim w ramach Małej Reduty Osterwy
38. GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE
11-17 listopada 2022
Teatralne A...B...C...
Co i kto skrywa się w teatrze za kulisami?
Album muzyczny "1980-Ty"
Album muzyczny z utworami z musicalu "1980-Ty"
BASZERT. Dziewczyna z Nowolipek
Monodram w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej-Prorok
Papusza znaczy lalka
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie sezon artystyczny 2022/23 planuje inaugurować premierą spektaklu "Papusza znaczy lalka"
ARTUR BARCIŚ SHOW
Zespół muzyczny: Marek Zalewski /piano/, Mariusz Ambrożuk /akordeon/, Arkadiusz Malinowski /gitara/, Mariusz Lipiński /perkusja/
KSIĘŻNICZKA ROSA I KLIMEK
Teatr Katarynka z Warszawy
DYSTANS ALBO WSZYSCY UMRZEMY
Stand-up muzyczny wykonaniu Dominika Gwit i Jacek Subociałło /pianino/