Zbigniew Herbert był w latach 1965/66 kierownikiem literackim w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, podczas gdy reżyserem tej placówki był Tadeusz Byrski. Ten ostatni zamówił w 1959 roku u Witolda Lutosławskiego napisanie partytury do sztuki Alfreda de Musset'a: "Nie igra się z miłością". Zapomniany utwór został odkryty w 2013 roku. Spotkanie Herberta i Lutosławskiego "w pół drogi" stanowi ciekawy motyw z artystycznego punktu widzenia.
Tutaj swój początek ma autorski projekt artystyczny Bartosza Bandury pod nazwą "Schować w oku". Projekt ten to próba konstrukcji świata pełnego cielesności, a zapisanego między słowem i dźwiękiem. To próba kreacji obrazu przepełnionego ruchem. Punktem wyjścia są hasła, "słowa-klucze", zaczerpnięte z poezji Zbigniewa Herberta. Równie ważną częścią składową jest muzyka Witolda Lutosławskiego. Trzymiesięczna praca warsztatowa to przede wszystkim nauka technik tańca oraz form teatru tańca. Uczestnicy poznawali wybrane zagadnienia z zakresu ruchu, technik tańca, kompozycji, jak i pracowali z tekstem. "Schować w oku" to próba reinterpretacji poezji Herberta oraz muzyki Lutosławskiego poprzez intermedialne działania artystyczne i przestrzenne myślenie obrazami. Problem tożsamości (lub jej braku), fundament jednostki życia czy zagubienie współczesnego człowieka we wszelkich możliwych dążeniach to motywy przewodnie projektu. Problem samodzielności w świecie dążącego do nijakości stanowi idealny punkt wyjścia bezpośrednio do działań ruchowych. Podstawowym założeniem całego przedsięwzięcia był dostęp dla lokalnej społeczności do sztuki teatru ruchu, teatru fizycznego, plastycznego i teatru tańca, gdzie ciało stanowiło punkt wyjścia do działań. Efektem pracy jest przedstawienie teatralne, którego premiera odbędzie się w styczniu 2021.
Projekt zrealizowano w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020.
fot.: G. Mielczarek
40. Gorzowskie Spotkania Teatralne- moduł transformacji cyfrowej
W ramach jubileuszowych 40. Gorzowskich Spotkań Teatralnych Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zrealizuje tzw. "moduł transformacji cyfrowej" w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
KOZIOŁEK MATOŁEK W KRAINIE ZDROWEJ ŻYWNOŚCI
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i udziałem Lubuskiego Kuratora Oświaty będzie realizował program pn. „Kupuj świadomie”.
OD-GŁOSY - Słuchowisko
Widziałeś na żywo „radio” w teatrze
Premiera spektaklu "Moja Abba"
W sobotę, 19 października 2024 roku o godz. 19:00 na Scenie Kameralnej Teatru im. Juliusza Osterwy, odbędzie się premiera spektaklu „Moja ABBA” w reż. Tomasza Mana.
WYNIKI NABORU DO GRUPY TEATRALNO-FILMOWEJ
Lista osób zakwalifikowanych do grupy teatralno-filmowej:
40.GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE
40. GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE
Weekend seniora z kulturą w Teatrze Osterwy
Teatr nasz ma przyjemność włączyć się w tegoroczną edycję wyjątkowego projektu, jakim jest „Weekend Seniora z kulturą” - projektu którego głównym organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
KOLEJNY BAL U STEFANII
Na kolejny „Bal u Stefanii” zapraszamy w najbliższy piątek, 20 września do teatralnego ogrodu!
Nabór do młodzieżowej grupy teatralno-filmowej
Interesuje Cię teatr i film? Szukasz sposobu, aby twórczo spędzić czas w towarzystwie ciekawych osób?
Kampania profilaktyczna
Teatr zagra 20 spektakli dla młodzieży w ramach miejskiej kampanii.
Premiera „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców”
Premierą spektaklu „Nieobecny_24. Kilka scen z życia rodziców” gorzowski teatr rozpocznie sezon artystyczny.
LATO W TEATRZE
Półkolonie wakacyjne Lato w teatrze pt. „Mój skarb”
SCENA LETNIA
XXII Gorzowski festiwal Teatrów Ogródkowych 28 czerwca-28 lipca
NOCNY SZLAK KULTURALNY
„Mistrzowie nostalgii – zabawa podmiejska”.
Dzień Dziecka w Teatrze Osterwy
Zapraszamy dzieci i rodziców na wyjątkowy Dzień Dziecka w teatrze.
WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI
Wspólnie z Instytutem Teatralnym zapraszamy w czerwcu nauczycieli klas 4-8 szkół podstawowych na nieodpłatne warsztaty pn. Teatr wspiera.