Zbigniew Herbert był w latach 1965/66 kierownikiem literackim w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, podczas gdy reżyserem tej placówki był Tadeusz Byrski. Ten ostatni zamówił w 1959 roku u Witolda Lutosławskiego napisanie partytury do sztuki Alfreda de Musset'a: "Nie igra się z miłością". Zapomniany utwór został odkryty w 2013 roku. Spotkanie Herberta i Lutosławskiego "w pół drogi" stanowi ciekawy motyw z artystycznego punktu widzenia.
Tutaj swój początek ma autorski projekt artystyczny Bartosza Bandury pod nazwą "Schować w oku". Projekt ten to próba konstrukcji świata pełnego cielesności, a zapisanego między słowem i dźwiękiem. To próba kreacji obrazu przepełnionego ruchem. Punktem wyjścia są hasła, "słowa-klucze", zaczerpnięte z poezji Zbigniewa Herberta. Równie ważną częścią składową jest muzyka Witolda Lutosławskiego. Trzymiesięczna praca warsztatowa to przede wszystkim nauka technik tańca oraz form teatru tańca. Uczestnicy poznawali wybrane zagadnienia z zakresu ruchu, technik tańca, kompozycji, jak i pracowali z tekstem. "Schować w oku" to próba reinterpretacji poezji Herberta oraz muzyki Lutosławskiego poprzez intermedialne działania artystyczne i przestrzenne myślenie obrazami. Problem tożsamości (lub jej braku), fundament jednostki życia czy zagubienie współczesnego człowieka we wszelkich możliwych dążeniach to motywy przewodnie projektu. Problem samodzielności w świecie dążącego do nijakości stanowi idealny punkt wyjścia bezpośrednio do działań ruchowych. Podstawowym założeniem całego przedsięwzięcia był dostęp dla lokalnej społeczności do sztuki teatru ruchu, teatru fizycznego, plastycznego i teatru tańca, gdzie ciało stanowiło punkt wyjścia do działań. Efektem pracy jest przedstawienie teatralne, którego premiera odbędzie się w styczniu 2021.
Projekt zrealizowano w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020.
fot.: G. Mielczarek
Juliusz 2025 - znamy zwycięzcę
W sobotę odbyła się uroczysta gala kończąca sezon artystyczny 2024/2025, podczas której poznaliśmy zwyciężczynię plebiscytu na najpopularniejszego aktora gorzowskiego teatru.
Dyrektor Jan Tomaszewicz - Prezesem ZASP
Z przyjemnością i dumą informujemy, że nasz Dyrektor, Jan Tomaszewicz został Prezesem Związku Artystów Scen Polskich.
SCENA LETNIA 2025
Scena Letnia 2025 – już po raz 23. w Teatrze im. J. Osterwy!
„Juliusz 2025” – wybierz ulubionego aktora gorzowskiej sceny!
„Juliusz” to wyjątkowa nagroda, która co dwa lata trafia w ręce najpopularniejszego aktora lub aktorki gorzowskiego teatru – wybranego przez samych widzów. W tym roku zmieniamy nieco zasady, które jeszcze bardziej angażują naszą teatralną społeczność
Wyniki II Konkursu na recenzję spektaklu
Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim MŁODY KRYTYK TEATRALNY
„BądźMY Oryginalni!” w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
2 czerwca w Teatrze im. Juliusza Osterwy odbędzie się ogólnopolskie wydarzenie psychoedukacyjne dla młodzieży, które łączy energię nowoczesnego show z psychologiczną głębią i konkretnym wsparciem.
Premiera sztuki "Karmelek"
Premiera spektaklu „Karmelek” autorstwa Marty Guśniowskiej odbędzie się 1 czerwca 2025 roku o godzinie 16:00 na Scenie Kameralnej Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.
„Lubuskie – przestrzeń dla młodych”
Wydarzenie organizowane przez ROPS w Zielonej Górze
Święto ulicy Teatralnej
24 maja o godz. 15.00 ruszamy z kolejną edycją „Święta ulicy Teatralnej” – festynu rodzinnego, który od 2015 roku łączy mieszkańców we wspólnym świętowaniu, zabawie i integracji.
Dni Funduszy Europejskich
W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Teatrze im. J. 0sterwy odbędą się dwa wydarzenia.
MAJÓWKA W TEATRZE
Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku.
PUSTY BŁĘKIT
Stowarzyszenie Widzów Gorzowskiego Teatru oraz Strefa 2B zapraszają na Gorzowskie Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca!
63. Międzynarodowy Dzień Teatru
27 marca to dzień, w którym na całym świecie celebrujemy teatr – jego siłę, tradycję i znaczenie dla społeczeństwa.
FERDYDURKE
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. zaprasza na pierwszą w tym roku premierę sztuki Witolda Gombrowicza „Ferdydurke”.
III Lubuski Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych
Dziecięce podróże małe i duże
Młody Krytyk Teatralny
II Konkurs na recenzję teatralną spektaklu Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim