Zbigniew Herbert był w latach 1965/66 kierownikiem literackim w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, podczas gdy reżyserem tej placówki był Tadeusz Byrski. Ten ostatni zamówił w 1959 roku u Witolda Lutosławskiego napisanie partytury do sztuki Alfreda de Musset'a: "Nie igra się z miłością". Zapomniany utwór został odkryty w 2013 roku. Spotkanie Herberta i Lutosławskiego "w pół drogi" stanowi ciekawy motyw z artystycznego punktu widzenia.
Tutaj swój początek ma autorski projekt artystyczny Bartosza Bandury pod nazwą "Schować w oku". Projekt ten to próba konstrukcji świata pełnego cielesności, a zapisanego między słowem i dźwiękiem. To próba kreacji obrazu przepełnionego ruchem. Punktem wyjścia są hasła, "słowa-klucze", zaczerpnięte z poezji Zbigniewa Herberta. Równie ważną częścią składową jest muzyka Witolda Lutosławskiego. Trzymiesięczna praca warsztatowa to przede wszystkim nauka technik tańca oraz form teatru tańca. Uczestnicy poznawali wybrane zagadnienia z zakresu ruchu, technik tańca, kompozycji, jak i pracowali z tekstem. "Schować w oku" to próba reinterpretacji poezji Herberta oraz muzyki Lutosławskiego poprzez intermedialne działania artystyczne i przestrzenne myślenie obrazami. Problem tożsamości (lub jej braku), fundament jednostki życia czy zagubienie współczesnego człowieka we wszelkich możliwych dążeniach to motywy przewodnie projektu. Problem samodzielności w świecie dążącego do nijakości stanowi idealny punkt wyjścia bezpośrednio do działań ruchowych. Podstawowym założeniem całego przedsięwzięcia był dostęp dla lokalnej społeczności do sztuki teatru ruchu, teatru fizycznego, plastycznego i teatru tańca, gdzie ciało stanowiło punkt wyjścia do działań. Efektem pracy jest przedstawienie teatralne, którego premiera odbędzie się w styczniu 2021.
Projekt zrealizowano w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020.
fot.: G. Mielczarek
„Działamy od 30 lat”
Jubileusz Studia Teatralnego dla Dzieci i Młodzieży odbędzie się 21 maja na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy.
JESTEM CZYSTY
Teatr Mostów zaprasza na spektakl pt. „Jestem czysty”, którego trzykrotna prezentacja zaplanowana jest na 8,9,10 czerwca, na Scenie Kameralnej gorzowskiego teatru o godz. 19.00
WEJŚCIÓWKI NA MAJOWE SPEKTAKLE
"Trzy razy Piaf", "Wierszyki - Wybryki", "1980-Ty", "Tygrys tańczy dla Szu-Hin"
1980. CZAS ZRYWU PATRIOTYCZNEGO
W ramach projektu planujemy pięciokrotną prezentację widowiska muzycznego „1980-TY” osnutego wokół autentycznych wydarzeń polskiego sierpnia 1980.
KASA TEATRU
Drodzy Widzowie,
WIOSENNE WARSZTATY DLA GOŚCI Z UKRAINY
W poniedziałek, 11 kwietnia gorzowski teatr zaprasza ukraińskie dzieci wraz z rodzicami na „Wiosenne warsztaty teatralne”.
Międzynarodowy Dzień Teatru
Szanowni Państwo!
Ukraina jest kobietą
Czytanie prformatywne sztuki Pavlo Arje "Chwała bohaterom"
Kondycja wyobraźni
Wystawa prac Edwarda Hartwiga w Gorzowie Wielkopolskim
Promocja książki "Życie niedokończone"
Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb
Premiera "Opowieści Wigilijnej"
„Opowieść WIGILIJNA” wg Charlesa Dickensa w adaptacji i reżyserii Andrzeja Ozgi w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
Nagrodzeni aktorzy
W miniony piątek, 1 października, w Filharmonii Gorzowskiej odbyła się XXII Inauguracja Sezonu Kulturalnego,
STANOWISKA MULTIMEDIALNE
W ramach programu pn. Rozbudowa budynku Teatru wraz z zagospodarowaniem terenu Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. (Etap V),
Witold Andrzejewski – aktor Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
Pod koniec roku 2020 ukazała się monografia Witolda Andrzejewskiego, aktora gorzowskiej sceny w latach 1960-1966. Pomysł napisania książki powstał w piątą rocznicę śmierci Andrzejewskiego.
Fundusz Wsparcia Kultury
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. jest beneficjentem Funduszu Wsparcia Kultury.
ŚWIECIE NASZ premiera online
Gdyby Marek Grechuta żył, 10 grudnia obchodziłby swoje 75-te urodziny....