KONTRAST A A A

TERAPIA TEATREM

TERAPIA TEATREM
Warsztaty z emisji głosu, ćwiczenia oddechowe, wizyta w pracowniach (m.in. perukarskiej, fryzjerskiej czy stolarskiej)

Warsztaty z emisji głosu, ćwiczenia oddechowe, wizyta w pracowniach (m.in. perukarskiej, fryzjerskiej czy stolarskiej) – to nowy rodzaj terapii skierowany do pacjentów gorzowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego realizowany wspólnie z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie. Obie instytucje w lutym podpisały porozumienie, na mocy którego będą podejmowały działania  mające na celu aktywizację podopiecznych Centrum Zdrowia Psychicznego w Gorzowie Wlkp. Dziś na deskach u Osterwy odbyły się pierwsze z zaplanowanych zajęć.

Dla części pacjentów Centrum Zdrowia Psychicznego w Gorzowie to była pierwsza w życiu wizyta w teatrze, inni w teatralnych murach czuli się jak przysłowiowe ryby w wodzie. Jednak niezależnie od wcześniejszych doświadczeń wszystkim (zarówno debiutantom jak i stałym bywalcom) podczas pierwszych zajęć warsztatowych towarzyszyły ogromne emocje.

– Bardzo byłam ciekawa tego co nas tutaj czeka. Lubię teatr, ale na scenie nigdy nie miałam okazji stać. Nigdy też nie byłam za kulisami. Dziś mieliśmy okazję poznać osoby, których na co dzień nie widać: panią, która przygotowuje peruki, panią garderobianą. Chwilę spędziliśmy w garderobie i rekwizytorni. Wszystko mi się podoba. Myślę, że mogłabym tu pracować na każdym stanowisku – mówiła jedna z uczestniczek.

W podobnych zajęciach pacjenci Centrum Zdrowia Psychiatrycznego  Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. będą uczestniczyli średnio dwa razy w miesiącu.

– Teatroterapia ma bardzo dobry wpływ na psychikę człowieka. Pozwala odreagować stłumione uczucia, stać się na chwilę kimś innym, a nawet odkryć w sobie nieznane do tej pory cechy własnej osobowości. Mocno liczymy na to, że tego typu zajęcia pozwolą naszym pacjentom otworzyć się na innych, nabrać pewności siebie i dowiedzieć się czegoś więcej o sobie samym. Zajęcia są oczywiście dobrowolne, nikogo nie zmuszamy do uczestnictwa w nich, ale już pierwsze spotkanie pokazało, że to był dobry pomysł. Nasi pacjenci tu się otwierają, mają okazję do spontanicznego śmiechu, relaksu i poznania prostych ćwiczeń oddechowych czy artykulacyjnych, które z pewnością pomogą im stawiać czoło codzienności po opuszczeniu szpitala. Cieszymy się bardzo, że gorzowski teatr zgodził się na udział w tym projekcie – mówi Małgorzata Korol-Ziółkowska, kierownik Oddziału Psychiatrycznego Dziennego w Centrum Zdrowia Psychicznego.

Podczas dwugodzinnych zajęć do końca 2020 roku pacjenci Centrum Zdrowia Psychicznego będą uczestniczyli w spotkaniach autorskich, małych formach teatralnych, rozmowach o teatrze, przygotowaniach do spektakli w teatralnych pracowniach i rozwijaniu swoich pasji pozaartystycznych.

Galeria

Pozostałe wydarzenia

Teatralne A...B...C...

Teatralne A...B...C...

Co i kto skrywa się w teatrze za kulisami?