KONTRAST A A A

Wokół Papuszy

Wokół Papuszy
29 października o godz. o 17.45 odbyła się debata na temat teatralnego ujęcia losu Papuszy, romskiej poetki i niepospolitej kobiety, w kontekście spektaklu zrealizowanego w gorzowskim teatrze pt. „Papusza znaczy lalka”.

„Papusza znaczy lalka” była pierwszą premierą gorzowskiego teatru w nowym sezonie artystycznym 2022/23. Spektakl w reżyserii Jacka Głomba wzbudził wiele emocji – nie dziwi zatem fakt, że ludzie Osterwy wykorzystują zainteresowanie widzów do pogłębienia dyskursu wokół postaci cygańskiej poetki.

Wśród zaproszonych do debaty „Wokół Papuszy” gości znaleźli się:  Katarzyna Knychalska – autorka sztuki, Lidia Przybyłowicz – działaczka i propagatorka kultury, dr Piotr Krzyżanowski z Akademii Gorzowskiej oraz Tomasz Domagała – krytyk teatralny. Dyskusję moderowała dziennikarka i pisarka Renata Ochwat. 

Na początku spotkania poruszony został temat poprzednich realizacji artystycznych inspirowanych życiem i twórczością Papuszy. Czy historia romskiej poetki słusznie potraktowana została jako pretekst teatralnego przedstawienia? Zdaniem autorki Katarzyny Knychalskiej – „żaden temat nie jest dla teatru nieodpowiedni”, natomiast Tomasz Domagała zwrócił uwagę, że największą siłą Papuszy, jako inspiracji spektaklu jest jej tajemniczość.

Tomasz Domagała: Papusza ma jedną wspaniałą cechę dla teatru – jest tajemnicą. Wszystko, co jest tajemnicą ma potencjał do rozrastania się w mit. Nie ma lepszego miejsca niż scena, żeby zbadać kim jest Papusza, jakie jest jej znaczenie. Książki i konferencje naukowe są od badania życia danego człowieka, a spektakl jest od tego, żeby użyć tego życia do opowiedzenia o świecie, o nas.

W podobnym tonie wypowiadała się Katarzyna Knychalska, podkreślająca, że „Papusza znaczy lalka” jest bardziej  uniwersalna opowieścią o współczesnej kobiecie niż „biografią jeden do jednego”.

Katarzyna Knychalska: Teatr, przynajmniej ten, który robimy z Jackiem Głombem, nie jest dokumentem i wręcz nie znosi dokumentu. Papusza kolejny raz została do czegoś wykorzystana. Myśmy wykorzystali Papuszę do czegoś dobrego – do opowiedzenia o kobiecie romskiej i kobietach w ogóle – również tych współczesnych.

O swoich przemyśleniach związanych ze spektaklem Teatru Osterwy opowiedziała Lidia Przybyłowicz, która podkreśliła swoje silne związki z gorzowską społecznością romską.

Nie da się być gorzowianinem czy gorzowianką i nie mieć styczności z Cyganami.  Idąc na ten spektakl wiedziałam na pewno, że pan dyrektor Głomb podjął się zadania niezwykle trudnego. Ile osób narodowości cygańskiej – tyle opinii. Obecność Romów w Gorzowie jest bardzo silna. Było to takie rzucenie się psom na pożarcie. Dla mnie jest to spektakl o kobiecie, o inności, niezgodzie na to, co nas otacza, o wrażliwości ponadprzeciętnej. To jest spektakl nadzwyczaj aktualny i prawdziwy.

Dr Piotr Krzyżanowski, autor książki „Między wędrówką a osiedleniem. Cyganie w Polsce w latach 1945-1964” oraz współautor publikacji „Cyganie. Mity i fakty”, mówił z kolei o zainteresowaniu tłem historycznym życia Papuszy.

Faktycznie Papusza była wielką tajemnicą i to też pokazuje spektakl. Nie da się jej pokazać w jednym wymiarze. Jej życie było skomplikowane. Byłem ciekawe, jak z punktu widzenia historycznego zostanie pokazana ta historia. Życie Papuszy rozgrywało się w trudnym okresie między koczowniczym a osiadłym trybem życia Cyganów. A warto zaznaczyć, że Cyganie to nie jest monolit – oni dzielą się na wiele grup.

Pod koniec debaty głos zabrał również reżyser przedstawienia, który zwrócił uwagę, że wiedza o Papuszy w Gorzowie nie jest wcale rzeczą powszechną.

Została zamieciona pod dywan, a ten spektakl ma upowszechnić jej życie. Zwróćmy uwagę, że w spektaklu nie pada ani jedno słowo o tym, że Papusza jest z Gorzowa, mówi się natomiast, żeto miasto ją zjada” – powiedział Jacek Głomb.

Warto przypomnieć, że w gorzowskiej realizacji historii o Papuszy w tytułową bohaterkę wciela się sześć aktorek: Marzena Wieczorek, Joanna Ginda, Magdalena Kasperowicz, Magdalena Dwurzyńska, Marta Karmowska oraz Tina Popko. Październikowe i listopadowe pokazy przedstawienia realizowane są w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022. „Papusza znaczy lalka” w bieżącym miesiącu grana będzie do 10 listopada. Szczegóły repertuaru dostępne są na: https://teatr-gorzow.pl/repertuar.

Konrad Pruszyński

Pozostałe wydarzenia

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

Wspólnie z Instytutem Teatralnym zapraszamy w czerwcu nauczycieli klas 4-8 szkół podstawowych na nieodpłatne warsztaty pn. Teatr wspiera.

ODWOŁANY SPEKTAKL "NA PEŁNYCH OBROTACH"

ODWOŁANY SPEKTAKL "NA PEŁNYCH OBROTACH"

Drodzy Widzowie!

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH

Podczas tegorocznej edycji  „Święta Ulicy Teatralnej” odbędzie się także specjalne zwiedzanie Teatru im. J. Osterwy w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

ŚWIĘTO ULICY TEATRALNEJ

ŚWIĘTO ULICY TEATRALNEJ

11 maja w godz. 14.00 – 18.00 odbędzie się „Święto ulicy Teatralnej”, czyli coroczny festyn kulturalno-rozrywkowy organizowany w przestrzeni ulicy Teatralnej przez instytucje gorzowskie, które mają przy niej swoją siedzibę:

II Lubuski Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych

II Lubuski Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych

My to znaczy Ja i Ty I już zawsze na zawsze

Miasto Mieszkańcom

Miasto Mieszkańcom

1, 2, 3 maja o godz. 18.00 w ramach "Majówki" zagramy dla Państwa spektakl pt. "Zemsta" w reż. Andrzeja Ozgi. Wydarzenia sfinansowano z budżetu miasta Gorzowa Wielkopolskiego .

„NIGDY ZAWSZE TERAZ” – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA 2024

„NIGDY ZAWSZE TERAZ” – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA 2024

26 kwietnia o godz. 19.00 zapraszamy wszystkich miłośników tańca i teatru na spektakl "Nigdy zawsze teraz", którym będziemy celebrować Międzynarodowy Dzień Tańca.

ORĘDZIE NA 62. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

ORĘDZIE NA 62. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

W tym roku autorem orędzia jest norweski dramatopisarz, laureat zeszłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Jon Fosse.

"My i oni" w ramach współpracy z ROPS-em

"My i oni" w ramach współpracy z ROPS-em

W ramach współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Zielonej Górze przygotowujemy na Scenie Kameralnej spektakl pt. „My i oni” inspirowany legendarnym albumem zespołu Pink Floyd – „Th Dark Side of the Moon”.

Premiera "Wiśniowego sadu"

Premiera "Wiśniowego sadu"

22 marca w gorzowskim teatrze odbędzie się premiera sztuki Antoniego Czechowa „Wiśniowy sad”.

Dzień kobiet w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Dzień kobiet w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Koncert przygotowany z myślą o kobietach… koncert o zapachu pomarańczy.

Walentynki w teatrze

Walentynki w teatrze

Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. z okazji walentynek zaprezentuje aż trzy spektakle „Na pełnych obrotach” w reż. Tomasza Dutkiewicza.

FERIE ZIMOWE

FERIE ZIMOWE

Zimowe ferie w mieście też mogą być ciekawe! ​​​​​​​Jedną z możliwości dobrze spędzonego czasu może być wizyta w teatrze. Dlatego mamy dla Was propozycję.

Zmiana Terminu prezentacji spektaklu "Nowy wspaniały świat"

Zmiana Terminu prezentacji spektaklu "Nowy wspaniały świat"

Drodzy Widzowie,

KIEDY ANIOŁOWIE SCHODZĄ NA ZIEMIĘ

KIEDY ANIOŁOWIE SCHODZĄ NA ZIEMIĘ

Widowisko Bożonarodzeniowe Lwowskiego Teatru Woskresinnia, które odbędzie się w Gorzowie Wlkp. 10 grudnia z okazji otwarcia hali sportowej Arena

Premiera "Nowy wspaniały świat"

Premiera "Nowy wspaniały świat"

1 grudnia gorzowska scena przeżywać będzie kolejną premierę tego sezonu.