KONTRAST A A A

MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ

MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ

MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ

Kup bilet

Co leży u podstaw stałej, ogromnej popularności Moralności pani Dulskiej na przestrzeni ponad 100 lat???


Mogłoby się wydawać, iż tekst napisany prawie 110 lat temu stracił swą aktualność. Nic bardziej mylnego. „Moralność pani Dulskiej” to fantastyczna komedia z rewelacyjnie napisanymi rolami, to utwór z niezwykłym, błyskotliwym poczuciem humoru, to także swoiste zwierciadło, w którym możemy przeglądać się ze swoimi słabościami i przywarami niezwykle trafnie piętnowanymi przez autorkę.
Jest to niewątpliwie jedna z najlepszych polskich komedii, dziś można powiedzieć, klasycznych. I nie jest to frazes.
Czy dziś wśród nas nie ma Dulskich? Śmiało „tragifarsę kołtuńską” z początku ubiegłego wieku można nazwać sztuka współczesną. Czyż we współczesnym świecie nie znajdziemy wyznawców teorii Dulskiej: „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”.
Zapolska demaskowała obłudę moralną, chciwość, rozkład życia rodzinnego. Dziś możemy mówić o patologiach społecznych, o psychicznej przemocy w rodzinie i hipokryzji. Mijają lata a zakłamana moralność niezmienna pozostaje, pełna pogardy dla słabszych i biedniejszych.

Gabriela Zapolska
reżyseria:  Mirosław Siedler
scenografia: Tatiana Kwiatkowska
opracowanie muzyczne: Agnieszka Siedler
asystent reżysera:
Cezary Żołyński

obsada: Marzena Wieczorek, Mikołaj Kwiatkowski,
Magdalena Dwurzyńska/Kamila Pietrzak-Polakiewicz (gościnnie), Joanna Ginda-Lenart, Joanna Rossa, Marta Karmowska, Anna Łaniewska, Karolina Miłkowska–Prorok, Tina Popko,  Dominik Jakubczak, Bartosz Bandura/Oliwer Witek, Cezary Żołyński

Premiera: 12. 09. 2015
Czas trwania:
Duża Scena im. I. T. Byrskich